Νικητήριο γκολ – λόμπα από 35 μέτρα στο 92’ η Ικίκε (video)

Χιτσκοκικό φινάλε με υπέροχο γκολ στις καθυστερήσεις που έκρινε ένα απολαυστικό ματς είχε η αναμέτρηση της  Ντεπόρτες Ικίκε με την Κόλο Κόλο για  την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος κλαουσούρα στη Χιλή.

Το ματς είχε φθάσει στις καθυστερήσεις με την γηπεδούχο που προηγήθηκε δις όχι μόνον να δέχεται ισάριθμες φορές την ισοφάριση αλλά και να μένει από το 84’ με 10 παίκτες λόγω αποβολής του  Λαθκάνο με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Η Κόλο Κόλο προσπάθησε να αξιοποιήσει το αριθμητικό της πλεονέκτημα και πίεσε αλλά οι γηπεδούχοι βγήκαν στην αντεπίθεση και έγινε μία μακρινή μπαλιά από τον  Ντάβιλα προς τον Μανουέλ Βιγιαλόμπος που με βολίδα ψηλοκρεμαστή πάνω στην κίνηση πολλά μέτρα μακριά από την αντίπαλη περιοχή αξιοποίησε την έξοδο του γκολκίπερ των φιλοξενούμενων Γκαρσές και έκανε το τελικό 3-2.