Άρης – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 1-1

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι «κίτρινοι» έσωσαν την παρτίδα στις καθυστερήσεις με το γκολ του Καπνίδη

Η εντός έδρας ισοπαλία με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης δεν στοίχισε μόνο 2 βαθμούς στον Άρη αλλά και την πρωτοπορία του πρώτου ομίλου της Γ’ Εθνικής. Πλέον οι «κίτρινοι» βρίσκονται στην 2η θέση με 27 βαθμούς καθώς στο… ρετιρέ συγκατοικούν Πανσερραϊκός και Καβάλα με 28.

Το σκορ λοιπόν στο «Κλεάνθης Βικελίδης» άνοιξε στο 23’ ο Εθνικός όταν ο Γαϊδαρτζής νίκησε τον Καρατζιοβαλή έχοντας προηγουμένως βγει νικητής και από την μονομαχία με τον Γιαννίτση. Από κει και πέρα οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση και βρέθηκαν μια «ανάσα» από το γκολ, δυο φορές. Η πρώτη ήταν στο 43’ όταν ο Καπνίδης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα μετά την επέμβαση του Φυσέκη βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνθηκε.

Η δεύτερη ήρθε στο 62’ όταν ο Λειβαδιώτης έκανε πέναλτι στην περιοχή του Εθνικού και ο Σουνάς που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι έστειλε την μπάλα άουτ. Τελικά, οι παίκτες του Κάμπος «λυτρώθηκαν» στις καθυστερήσεις με τον Καπνίδη να επιχειρεί το διαγώνιο σουτ και νικώντας τον Φυσέκη να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

Άρης: Καρατζιοβαλής, Γκίνο, Γιαννίτσης, Φερνάντες, Λιόλιος, Λεμονής, Προβατίδης, Σουνάς, Παπαδόπουλος(58' Σταυρόπουλος), Καπνίδης, Ρένια.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης: Φυσέκης, Θάνος, Κατρανίτσας, Παρασκευάς(12' Λειβαδιώτης) , Μπαρμπαγιάννης, Τορομανίδης, Πελτέκης(60' Συμτσάκης), Ελληνίδης, Γκαϊδατζής, Φλώρος, Μαμούτ(69' Τσαμουρίδης).