Καλαμάτα-Δόξα Μανωλάδας 3-5 παρ. (3-3 κ.α.)

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στην Καλαμάτα, όπου η Δόξα Μανωλάδας πήρε την πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής, επικρατώντας 5-3 (3-3 κ.α.) στην παράταση της «Μαύρης Θύελλας».

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς στο 6’ ο Αργυρόπουλος εκτέλεσε φάουλ και ο Ρούσσης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την Καλαμάτα. Στο 9’ οι παίκτες της Δόξας συνδυάστηκαν από δεξιά, και Πλαστουργός με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Η ομάδα της Μανωλάδας στο 14’ πέτυχε την ανατροπή, καθώς ο Σωτηρόπουλος με πλασέ έγραψε το 1-2. Στο 42’ όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 2-2 με σουτ έξω από την περιοχή του Γεωργακόπουλου.

Η Καλαμάτα μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος, και στο 58’ ο Γεωργακόπουλος με πλασέ μετά από ασθενή απόκρουση του Σούλη σε φάουλ του Νιφορόπουλου, έκανε το 3-2. Στο 83’ όμως η Δόξα έφτασε εκ νέου στην ισοφάριση με γκολ του Γούρμου για το 3-3, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στην παράταση οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Ρούσση με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 102’. Άμεσα εκμεταλλεύτηκε το πλεονέκτημα η ομάδα του Μίλτου Γκόφα, καθώς στο 104’ ο Βατσής με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 3-4. Ο ίδιος παίκτης στο 109’ σφράγισε την πρόκριση της Δόξας, καθώς με πλασέ έγραψε το τελικό 3-5.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νίκος Κουρμπανάς): Μούζος, Νιφορόπουλος, Βασιλόπουλος, Ζάρκος (61’ Πολυχρόνης), Σκαρλάτος, Κουντάνης, Ηλιόπουλος, Ρούσσης, Κακκαλής (78’ Νικολόπουλος), Αργυρόπουλος (75’ Χαρίτος), Γεωργακόπουλος

ΔΟΞΑ ΝΕΑΣ ΜΑΝΩΛΑΔΑΣ (Μίλτος Γκόφας): Σούλης, Αγουρίδης, Μπίζος, Λαμπρόπουλος (61’ Βατσής), Αναγνωστόπουλος, Μαυρόπουλος, Σπ. Σωτηρόπουλος, Κοτσόκολος, Γούρμος, Αγγελόπουλος (61’ Νικολόπουλος), Πλαστουργός (53’ Λαθύρης)

Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»