Γαλλία: Απτόητη η Σεντ Ετιέν

Την τρίτη της συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Σεντ Ετιέν η οποία επικράτησε 1-0 της Μπαστιά για να βρεθεί στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Για έβδομο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητη διατηρήθηκε η Σεντ Ετιέν η οποία επικράτησε 1-0 της Μπαστιά για να αναρριχηθεί στην 3η θέση της βαθμολογίας. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους «στεφανουά» σημειώθηκε από τον Φαν Βόλφσβινγκελ στο 58’.

Μεγάλη εμφάνιση έκανε η Μονπελιέ η οποία διέλυσε 4-0 τη Ρεν εκτός έδρας. Ο Μαρτέν στο 23’ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με τον Σανσόν στο 55’ να κάνει το 2-0. Ο Μπάριος στο 60’ ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Μουνιέ.

Σπουδαία νίκη για τη Νις με 3-2 στην έδρα της Καέν. Ο Αμαβί στο 32’ έκανε το 1-0 για τους Νικαιώτες για να έρθει η ισοφάριση από τον Ντουχαμέλ στο 39’ με πέναλτι. Οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ με γκολ του Νανγκίς στο 45’. Στο 65’ ο Μπατόκ με πέναλτι ισοφάρισε σε 2-2 για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα από τον Πλεά στο 74’.

Τέλος η Μπορντό επικράτησε 3-2 της Λοριάν. Ο Ζανό στο 31’ έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους για να ισοφαρίσει ο Καζρί στο 43’. Στο 50’ ο Λε Γκοφ έκανε το 2-1 για τη Λοριάν, ωστόσο τα δύο γρήγορα τέρματα του Ντιαμπατέ (64’, 66’) έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ