Εθνικός Αλεξανδρούπολης – Καβάλα 5-6 πεν. (2-2 κ.δ. 3-3 παρ.)

Οι «αργοναύτες» πήραν την πρόκριση για την 3η αγωνιστική του Κυπέλλου καθώς φάνηκαν πιο ψύχραιμοι και εύστοχοι στη… ρώσικη ρουλέτα των πέναλτι

Καθώς τα συνολικά 120 λεπτά δεν ανέδειξαν νικητή, χρειάστηκε η διαδικασία των πέναλτι για να βρει κάτοχο το… εισιτήριο που οδηγεί στην 3η αγωνιστική του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής, στο ματς του Εθνικού Αλεξανδρούπολης με την Καβάλα, όπου οι «αργοναύτες» πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Ο… χορός των γκολ λοιπόν ξεκίνησε μόλις στο 8’ όταν ο Διαμαντίδης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η Καβάλα, στην ανατροπή του Παπά από τον Μπαρμπαγιάννη. Η απάντηση δεν άργησε από τους γηπεδούχους καθώς 4 λεπτά αργότερα ο Φλώρος με κεφαλιά μετά τη σέντρα του Μαμούτ νίκησε τον Αθανασίου για το 1-1. Ωστόσο, πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Καβάλα πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Γαβριηλίδη από κοντά να κάνει το 2-1. Ενώ το ματς έδειχνε πως θα φτάσει στη λήξη του με την Καβάλα νικήτρια, οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Παρόλο που στο 88’ ο Εθνικός έμεινε με 10 παίκτες μετά την δεύτερη κίτρινη που αντίκρισε ο Σταματόπουλος, κατάφερε στις καθυστερήσεις με τον Αγγελακάκη να διαμορφώσει το 2-2 που έστειλε το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο λοιπόν και συγκεκριμένα στο 103» ο Κυριζάκης με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα τους γηπεδούχους, με την Καβάλα να μένει «ζωντανή» στο 120’ χάρη στον Γαβριηλίδη που με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα έκανε το 3-3. Στη διαδικασία των πέναλτι οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι και πήραν τη νίκη με 4-3.

Ιορδανίδης 3-4

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ν. Ουζουνίδης): Φυσέκης, Θάνος, Κατρανίτσας, Μπαρμπαγιάννης, Κούρτοβ, Τορομανίδης, Γκαϊτατζής (84’ Κυριζάκης), Ελληνίδης, Καραπατσιάς (71’ Αγγελακάκης), Φλώρος, Μαμούτ (62’ Θεοδωράκης).

ΚΑΒΑΛΑ (Γ. Ισπυρλίδης): Αθανασίου, Κοσμίδης, Σταματόπουλος, Γκαρακλίδης, Ιορδανίδης, Γαβριηλίδης, Παππάς, Βιτλής (68’ Μπρατσιάνι), Πόποβιτς (106’ Κανούλας), Διαμαντίδης, Ζουνίνιο (89’ Μπάτζιος).

Conference League: «Αστακός» η OPAP Arena για τον τελικό – Το σχέδιο δράσης της ΕΛΑΣ
Super League: Ολυμπιακός, Άρης, ΠΑΟΚ, Παναθηναϊκός για το τρόπαιο| Δείτε LIVE τα «αστέρια» του αύριο
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός AKTOR και ΑΕΚ – Ολυμπιακός
«Ασπίδα» Μελισσανίδη σε Αλμέιδα, «καμικάζι» Κόντης: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων