Brasileiro: Κερδισμένη η Μινέιρο σε… τρελή βραδιά (videos)

Τρία από τα εννέα αποψινά παιχνίδια του Brasileiro κρίθηκαν στις καθυστερήσεις, ενώ η Ατλέτικο Μινέιρο ανέβηκε στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Με κορυφαίο τον πρώην μέσο του Ολυμπιακού, Χεσούς Ντάτολο, ο οποίος πέτυχε και ωραίο γκολ, κέρδισε με 3-2 τη Σπορτ Ρεσίφε, αν και αγωνίστηκε για σχεδόν ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες. Πάντως, η πρωτοπόρος, Κρουζέιρο, διατήρησε πλεονέκτημα επτά βαθμών στην «κούρσα» για τον τίτλο, παρά το 1-1 στην έδρα της Φιγκουιρένσε, που ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τρομερό γκολ του Πάμπλο, ενώ πανέμορφο γκολ σημείωσε επίσης ο Άλαν Πάτρικ συμβάλλοντας στο 2-0 της Ιντερνασιονάλ επί της Μπαΐα, που έφερε τους «κόκκινους» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ανάμεσα στα ωραία γκολ της βραδιάς ήταν εκείνο του Ουάλισον στο 2-1 της Μποταφόγκο επί της Φλαμένγκο, αλλά ο Έντνο πέτυχε δύο γκολ στο 3-1 της Βιτόρια σε βάρος της Κρισιούμα, που κράτησε την Μποταφόγκο στη ζώνη υποβιβασμού. Από την πλευρά της, η Φλουμινένσε ισοφαρίστηκε στο 91ο λεπτό κατόπιν κεφαλιάς του Κλέμπερσον, αλλά ο Φρεντ σκόραρε στο 92ο διαμορφώνοντας το 2-1 εναντίον της Ατλέτικο Παραναένσε.

Στο 91ο ισοφάρισε ο Ντανίλο για την Κορίνθιανς, που απέσπασε 1-1 στην έδρα της Παλμέιρας, ενώ στο 1-1 έμειναν επίσης οι Κοριτίμπα και Γκρέμιο. Τέλος, ο Μπρούνο Ουβίνι επέστρεψε στη δράση έπειτα από αποχή δύο μηνών με γκολ, αλλά η Σάντος αρκέστηκε σε 1-1 στην έδρα της Σακεποένσε, που ισοφάρισε στο 91ο με τον Λεάντρο.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα:
Φιγκουιρένσε – Κρουζέιρο 1-1 (91’ Πάμπλο – 36’ Μαρκίνιος)
Φλουμινένσε – Ατλέτικο Παραναένσε 2-1 (48’ Βάγκνερ, 92’ Φρεντ – 91’ Κλέμπερσον)
Παλμέιρας – Κορίνθιανς 1-1 (25’ Ενρίκε – 91’ Ντανίλο)
Ατλέτικο Μινέιρο – Σπορτ Ρεσίφε 3-2 (35’ Τιάγκο Παγκνουσάτ, 48’ Χεσούς Ντάτολο, 69’ Κάρλος Καρβάλιο, 53’ ΚΟΚ. Βίκτορ – 17’ Ροντρίγκο Μάντσα, 78’ Ντανίλο Καρβάλιο)
Σαπεκοένσε – Σάντος 1-1 (91’ Λεάντρο – 13’ Μπρούνο Ουβίνι)
Κοριτίμπα – Γκρέμιο 1-1 (31’ Λεάντρο Αλμέιδα – 85’ Κριστιάν Ριβέρος)
Βιτόρια – Κρισιούμα 3-1 (63’ Ντινέι, 79’ Έντνο, 86’ πέν. Έντνο – 67’ Ροντρίγκο Σόουζα)
Μποταφόγκο – Φλαμένγκο 2-1 (34’ Ροζέριο, 67’ Ουάλισον – 75’ Κάρλος Εντουάρδο)
Ιντερνασιονάλ – Μπαΐα 2-0 (10’ Άλαν Πάτρικ, 38’ Νιλμάρ)