Μοιρασιά (2-2) στο Μιλάνο (video+photos)

Χάρη στο γκολ του Ερνάνες στο 91' η Ίντερ εμπόδισε  (2-2) τη Νάπολι να περάσει νικηφόρα μέσα από το «Μεάτσα» στο ντέρμπι με το οποίο ολοκληρώθηκε η  7η αγωνιστική της Σέριε Α’.

78387298 rodrigo-palacio-reuters

Η πρώτη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στη γηπεδούχο με τον Ικάρντι όμως να καθυστερεί μετά την εξαιρετική μπαλιά του Ερνάνες και την άμυνα των φιλοξενούμενων να διώχνει στο 20’.Τέσσερα λεπτά μετά κεφαλιά του ίδιου παίκτη από εξαιρετική θέση ήταν ελάχιστα  άστοχη.

Οι ευκαιρίες συνεχίστηκαν για τους Μιλανέζους με τον Παλάσιο να μην καταφέρνει να στείλει με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή την μπάλα στα δίκτυα. Στο 44’ ήλθε η κορυφαία στιγμή του πρώτου μέρους με τον Ερνάνες να κάνει εντυπωσιακό σουτ και να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι.
Κάτι ανάλογο έγινε και για τους φιλοξενούμενους όμως στο 50’ μετά το σουτ του Ινσίνιε σε τετ-α- τετ με τον γκολκίπερ της Ίντερ.

Οι πρωτευουσιάνοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 79’ όταν ο Βίντιτς απέτυχε να διώξει σωστά με κεφαλιά και η μπάλα στρώθηκε στον Καγιεχόν που με σουτ νίκησε τον Χαντόνοβιτς για το 0-1.

78387621 fredy-guarin-getty
Όμως τρία λεπτά αργότερα ο Γκουαρίν που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι με κοντινό πλασέ μετά την κεφαλιά πάσα του  Ικάρντι έκανε το 1-1.

78387296 walter-mazzarri-getty2
Αμέσως μετά αποβλήθηκε από τον  διαιτητή ο τεχνικός της γηπεδούχου Βάλτερ Ματσάρι επειδή βγήκε από την περιοχή του πάγκου του και σα να μην έφθανε αυτό  για τους «νερατζούρι»  στο 90’ ο Καγιεχόν με εξαιρετικό βολέ πάνω στην κίνηση μετά την έξοχη πάσα του Λόπεζ έδωσε  εκ νέου το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Όχι όμως και τη νίκη καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ερνάνες με κεφαλιά έκανε το  τελικό 2-2 στο λίαν δραματικό ντέρμπι ενώ στο 95' ο Μ' Βίλα λίγο έλειψε να δώσει τους τρεις βαθμούς στη γηπεδούχο.

Ίντερ : Χαντάνοβιτς, Ρανόκια, Βίντιτς,  Χουάν Χεσούς, Όμπι (58’ Μπαγιέ), Μεδέλ(812’ Γκουαρίν), Ερνάνες, Κόβατσιτς, Ντοντό, Παλάσιο (88’ Μ’ Βίλα), Ικάρντι
Νάπολι : Ραφαέλ Καμπράλ, Ζουνίγκα, Αλμπιόλ, Κουλιμαλί, Μπρίτος (76’ Γκουλάμ), Νταβίδ Λόπεζ, Ινλέρ, Καγιεχόν, Χάμσικ (62’ Ζορζίνιο), Ινσίνιε (69’ Μέρτενς), Ιγκουαΐν

Conference League, Άστον Βίλα - Ολυμπιακός: Ιστορική «μάχη» και στο... βάθος «OPAP Arena»
Μακάμπι - Παναθηναϊκός AKTOR: Νίκη μονόδρομος και επιστροφή στο ΟΑΚΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (02/05) - Με «αιώνιους» στην Euroleague και Άστον Βίλα-Ολυμπιακός
Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”