Κόπα Σουνταμερικάνα: Ήττα-σοκ για Μπόκα Τζούνιορς (videos)

Απρόσμενη ήττα με 1-0 γνώρισε η Μπόκα Τζούνιορς από την Ντεπορτίβο Καπιατά στο «Bombonera» για το Κόπα Σουνταμερικάνα.

Εκκρεμεί ο επαναληπτικός της Παραγουάης, αλλά απόψε οι «χεϊνέσες» έμειναν πίσω στο σκορ με αυτογκόλ του Λισάντρο Μαγκγιάν στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και δεν μπόρεσαν να συνέλθουν, οπότε βρέθηκαν κοντά στον… αποκλεισμό από τη δεύτερη διασυλλογική διοργάνωση της Νότιας Αμερικής. Αντίθετα, η Σάο Πάολο κέρδισε με 3-2 την Ουατσιπάτο στη Χιλή και πέρασε στα προημιτελικά του Σουνταμερικάνα με συνολικό 4-2, αν και ο Ντενίλσον αντίκρισε δεύτερη κίτρινη στο 36ο λεπτό του σημερινού αγώνα.

Μάλιστα, οι Βραζιλιάνοι ενημερώθηκαν ήδη πως στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσουν την Εμελέκ, που απέκλεισε την Γκοΐας στον έβδομο γύρο των πέναλτι έπειτα από ήττα με 1-0 στη Βραζιλία, που ισοστάθμισε τη νίκη της στο Εκουαδόρ. Στο Περού χρειάστηκαν… δέκα γύροι, καθώς με δύο γκολ μετά το 83ο λεπτό η Ουνιβερσιδάδ Βαγιέχο ισοφάρισε την ήττα της με 2-0 στη Βραζιλία από την Μπαΐα και ολοκλήρωσε την ανατροπή κερδίζοντας στη επική διαδικασία των πέναλτι με 7-6.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα:
Ουατσιπάτο – Σάο Πάολο 2-3 (21’ Αντρές Βίλτσες, 88’ Άνγκελο Σαγκάλ – Μισέλ Μπάστος, 23’ Πάουλο Γκάνσο, 90’ Μποσίλια / 36’ ΚΟΚ. Ντενίλσον)
Μπόκα Τζούνιορς – Ντεπορτίβο Καπιατά 0-1 (44’ αυτ. Λισάντρο Μαγκγιάν)
Ουνιβερσιδάδ Βαγιέχο – Μπαΐα 2-0 (83’ Ρόναλντ Κιντέρος, 92’ Ουίλιαμ Τσιρόκε)

4 – ΣΑΟ ΠΑΟΛΟ (ΒΡΑΖΙΛΙΑ) – Ουατσιπάτο (Χιλή) 1-0 & 3-2
5 – ΕΜΕΛΕΚ (ΕΚΟΥΑΔΟΡ)  – Γκοΐας (Βραζιλία) 1-0 & 0-1 (6-5 στα πέναλτι)
6 – Εστουντιάντες Λα Πλάτα (Αργεντινή) – Πενιαρόλ (Ουρουγουάη) 2-1 & 22/10
7 – Σέρο Πορτένιο (Παραγουάη) – Λανούς (Αργεντινή) 2-1 & 21/10
8 – Μπαΐα (Βραζιλία) – ΟΥΝΙΒΕΡΣΙΔΑΔ ΒΑΓΙΕΧΟ (ΠΕΡΟΥ) 2-0 & 0-2 (6-7 στα πέναλτι)

Προημιτελικοί
9 – Ουνιβερσιδάδ Βαγιέχο (Περού) - Νικητής 1
10 – Νικητές 7-2
11 – Νικητές 6-3
12 – Εμελέκ (Εκουαδόρ) - Σάο Πάολο (Βραζιλία)

Ημιτελικοί
13 – Νικητές 12-9
14 – Νικητές 11-10

Τελικοί
Νικητές 13-14

Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Τα highlights της νίκης τίτλου των «κιτρινόμαυρων» κι οι δηλώσεις Αλμέιδα, Τερίμ
Μπαρτσελόνα – Ολυμπιακός 75-77: Ξεκίνημα με «break» οι «ερυθρόλευκοι» | «Διπλό» και για τη Φενέρ