Ήττα 0-1 για την Αϊντχόφεν

Την ήττα 0-1 εκτός έδρας από την Χέρενφεν γνώρισε η Αϊντχόφενστο ντέρμπι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική του ολλανδικού πρωταθλήματος και πλέον συγκατοικεί στην κορυφή με τους Άγιαξ και Τσβόλε.

Η γηπεδούχος έμεινε τρία λεπτά μετά τη συμπλήρωση του ημιώρου με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μάρζο με απευθείας κόκκινη κάρτα.
Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στον 5ο όμιλο του Europa League προσπάθησε να το αξιοποιήσει δίχως αποτέλεσμα όμως και η αριθμητική ισορροπία επανήρθε στο 69’ όταν και οι φιλοξενούμενοι είδαν τον Τζόσουα Μπρένετ να αντικρίζει επίσης την κόκκινη κάρτα.

Και δέκα λεπτά αργότερα ήρθε το γκολ για την Χέρενφεν με τον Σινκγράβεν που υποχρεώσε τους φιλοξενούμενους στη 2η τους εφετινή ήττα στο πρωτάθλημα και έμεινε στους 15 βαθμούς έναν περισσότερο από τη σημερινή της αντίπαλο που είναι πλέον μόνη στην 4η θέση καταδιώκοντας το τρίο των πρωτοπόρων.

Η Αϊντχόφεν αγωνίστηκε με τους Ζόετ, Ρέκικ, Μπρουμά, Βίλεμς, Μπρένετ, Μαέρ (78’ Ριζμάγιερ), Βινάλντουμ, Χέντριξ (81’ Βλόετ), Νάρσινχ, Ζοζεφρόν, Λοκάντια (73’ Αρίας)