Αναγέννηση Ιεράπετρας-Εθνικός 1-3

Πιο... ευχάριστη ήταν η δεύτερη επίσκεψη του Εθνικού στην Κρήτη, καθώς επικράτησε 3-1 της Αναγέννησης στην Ιεράπετρα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γ’ Εθνικής.

Υπό δυνατή βροχή ξεκίνησε το παιχνίδι στο «Π. Βουζουνεράκης», με τον Εθνικό να μπαίνει πιο δυνατά στο ματς. Στο 21’ οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ, με το σουτ του Λαζανά να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1. Στο 35’ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Λύγκου μέσα στην περιοχή και ο Σούφλας ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 0-2.Η Αναγέννηση όμως δεν τα παράτησε και στο 42’ ο Μπέκα εκτέλεσε το φάουλ και ο Κόκα με προβολή μείωσε σε 1-2.

Στο 65’ ο Εθνικός έκανε τρία τα τέρματά του και σφράγισε την πρόκριση. Ο Μανάκης βγήκε σε θέση βολής, πλάσαρε, με τον Μάνη να αποκρούει, αλλά στην επαναφορά ο Μανάκης και πάλι έγραψε το 1-3. Στα τελευταία λεπτά οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που έψαχναν το γκολ και όχι οι γηπεδούχοι, που δεν πίεσαν για να μειώσουν. Στις καθυστερήσεις ο Ζντράβκοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Αναγέννηση Ιεράπετρας (Δεδελετάκης): Μάνης, Γ. Χρυσοφάκης, Ζντράβκοβιτς, Μαστοράκης, Χατζάκης, Μπέκα, Κρυστάλλης (65’ Λιλάι), Ιατρού (49’ Ζιβάνοβιτς), Δεδελετάκης, Κόκα, Παϊσανίδης (54’ Μπιλίτσης)

Εθνικός (Χατζηαλέξης): Βουτσινάς, Χαλκιάς, Πολυχρονίδης, Μακρής, Σαμιώτης, Φέτσης (24’ Χελής), Λαζανάς, Σούφλας, Λύγκος (72’ Σταφσουλάι), Γκορόγιας (46’ Μανάκης), Παυλάκης

ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Χωρίς ΜακΚίσικ και Ουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες