Κόπα Σουνταμερικάνα: Στο δρόμο της Λανούς η Σέρο Πορτένιο (videos)

Σοβαρεύτηκε στον επαναληπτικό με την Ιντεπεντιέντε Ντε Βάγιε η Σέρο Πορτένιο, ώστε να περάσει στους «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα.

Ηττήθηκε με 1-0 στο Εκουαδόρ, αλλά απόψε εκμεταλλεύτηκε απευθείας κόκκινη στον Ντάνιελ Ανγκούλο από το 20ό λεπτό, ώστε να κυριαρχήσει στον αγωνιστικό χώρο και να κερδίσει με 3-0. Στο 34ο σκόραρε ο Χοσέ Ορτιγκόζα, ενώ στο 56ο ανατράπηκε το σκορ του πρώτου αγώνα από τον Βίκτορ Ούγκο Μαρέκο. Ακολούθησε ο 34χρονος Ισπανός, Ντανιέλ Γκουίθα, με το 3-0 στο 66ο, οπότε οριστικοποιήθηκε ραντεβού των Παραγουανών με την αργεντίνικη Λανούς στον επόμενο γύρο της δεύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής.

Νωρίτερα, η Ουνιβερσιδάδ Βαγιέχο επιβλήθηκε επίσης με 3-0 της Ουνιβερσιτάριο και πέρασε με συνολικό 5-2 στους «16», όπου θα αντιμετωπίσει την Μπαΐα της Βραζιλίας. Οι Περουβιανοί ήταν μεν ανώτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά χρειάστηκαν ωραία εκτέλεση φάουλ του 28χρονου Κολομβιανού Ντόναλντ Μιγάν στο 55ο λεπτό, ώστε να ανοίξουν το σκορ, ενώ συνέχισαν με τον Άντι Πάντο στο 62ο και τον Ντάνιελ Τσάβεζ στο 82ο.

9 – Ιντεπεντιέντε Ντε Βάγιε (Εκουαδόρ) – ΣΕΡΟ ΠΟΡΤΕΝΙΟ (ΠΑΡΑΓΟΥΑΗ) 1-0 & 0-3
10 – Χιμνάσια Λα Πλάτα (Αργεντινή) – ΕΣΤΟΥΝΤΙΑΝΤΕΣ ΛΑ ΠΛΑΤΑ (ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ) 0-0 & 0-1

17 – Μπόκα Τζούνιορς (Αργεντινή) – Νικητής 2
18 – Λιμπερτάδ (Παραγουάη) – Ρίβερ Πλέιτ (Αργεντινή)
19 – Σάο Πάολο (Βραζιλία) – Νικητής 4
20 – Νικητής 11 – Γκοΐας (Βραζιλία)
21 – Εστουντιάντες Λα Πλάτα (Αργεντινή) – Νικητής 6
22 – Σέρο Πορτένιο (Παραγουάη) – Λανούς (Αργεντινή)
23 – Μπαΐα (Βραζιλία) – Ουνιβερσιδάδ Βαγιέχο (Περού)

Νικητές 28-29

Μακάμπι - Παναθηναϊκός AKTOR: Νίκη μονόδρομος και επιστροφή στο ΟΑΚΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (02/05) - Με «αιώνιους» στην Euroleague και Άστον Βίλα-Ολυμπιακός
Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”