Brasileiro: Ακάθεκτη η Κρουζέιρο (videos)

Με «καθαρό» 2-0 επί της Ατλέτικο Παραναένσε ξεκίνησε την 22η αγωνιστική του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος η πρωτοπόρος Κρουζέιρο.

Εξ αρχής ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και άνοιξε το σκορ με τον 21χρονο Άλισον στο 26ο λεπτό, ενώ στο 54ο ο Μαρσέλο Μορένο με φοβερό γκολ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Από την πλευρά της, η Μποταφόγκο προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 χάρη σε δύο γκολ του 36χρονου Έμερσον, αλλά στο μεσοδιάστημα ισοφάρισε με αυτογκόλ ο Ντάνκλερ, ενώ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Έμερσον και Λουίς Ραμίρεζ αντίκρισαν δεύτερη κίτρινη. Ακολούθησαν οι Μάξι Μπιανκούτσι και Μπρανκίνιο, οι οποίοι πέτυχαν την ανατροπή διαμορφώνοντας ανέλπιστο 3-2 υπέρ της Μπαΐα, ενώ στις καθυστερήσεις επεκτάθηκαν τα νεύρα των γηπεδούχων, όπως πιστοποιεί απευθείας κόκκινη στον 32χρονο Ζούλιο Σέζαρ. Στο 1-0 βρέθηκε η Σάο Πάολο χάρη σε γκολ του Μισέλ Μπάστος στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αλλά στο δεύτερο πέτυχε δύο γκολ ο Ζόελ και ένα ο Έλντερ, οπότε η Κοριτίμπα πήρε μεγάλη νίκη με 3-1.

Ακόμα, η Φλαμένγκο μπήκε μπροστά με 2-0 χάρη σε γκολ των Έκτορ Καντέρος στο 12ο λεπτό και Αλεσάντρο στο 31ο, αλλά στο 47ο μείωσε σε 2-1  ο πρώην φορ του Ολυμπιακού, Ντιόγο, και στο 69ο ο Βίκτορ Λουίς ισοφάρισε σε 2-2 για την Παλμέιρας, που στο 82ο έμεινε με δέκα παίκτες κατόπιν απευθείας κόκκινης στον Χόρχε Βαλντίδια λόγω βίαιου μαρκαρίσματος. Η Φλουμινένσε προηγήθηκε στο 18ο με τον Σίσερο, αλλά έχασε με 3-1 στην έδρα της Βιτόρια, που ανέτρεψε το σκορ με γκολ των Ντινέι στο 66ο, Βίλιαμ Ενρίκε στο 70ό και Βινίσιους στο 75ο. Τέλος, οι Σπορτ Ρεσίφε και Ιντερνασιονάλ έμειναν στο 0-0 ενώ η Κρισιούμα πήρε σημαντικό 1-1 στην έδρα της Φιγκουιρένσε με γκολ του Σίλβιο Ζούνιορ στο 45ο, που ισοφαρίστηκε με γκολ του Τιάγκο Ελένο στο 62ο.

21

-Στο Κόπα Λιμπερταδόρες προκρίνονται οι πρώτες τέσσερις ομάδες, ενώ οι τελευταίες τέσσερις υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Formula 1: Σκέψεις για αλλαγή στη βαθμολόγηση