Θρίαμβο (4-0) με σόου Ντι Μαρία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (photos)

Με τον Άνχελ Ντι Μαρία σε καταπληκτική ημέρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σάρωσε 4-0 την ΚΠΡ στο «Ολντ Τράφορντ»  και έφθασε στην πρώτη της εφετινή επίσημη νίκη σ’ όλες τις διοργανώσεις σε ένα ματς στο οποίο έκαναν το ντεμπούτο τους με τη φανέλα της τα τρία τελευταία μεγάλα της νέα αστέρια (Μάρκος Ρόχο, Ντάλεϊ Μπλιντ και Ρανταμέλ Φαλκάο).

Η ακριβότερη μεταγραφή στην ιστορία όχι μόνον των γηπεδούχων αλλά και στη Βρετανία  στο εντός έδρας ντεμπούτο του  ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ.

1410709191031 lc galleryImage 14th September 2014 Barcl

Με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ από σχεδόν 30 μέτρα που αιφνιδίασε τον  Γκριν για το 1-0 στο  24’.

1410709432056 lc galleryImage Sept 14th 2014 Manchester

Ο Αργεντινός αστέρας ήταν ο δημιουργός και του δεύτερου γκολ καθώς έβγαλε τη σέντρα στον Ρούνεϊ 12 λεπτά αργότερα και αφού το σουτ του κάπτεν της γηπεδούχου αποκρούστηκε η μπάλα επέστρεψε στην κατοχή του διεθνή Άγγλου επιθετικού που έδωσε με τη σειρά του στον νεοαποκτηθέντα Άντερ Ερέρα για το 2-0.

1410710515068 lc galleryImage Sept 14th 2014 Manchester

Οι βάσεις της νίκης της ομάδας του Λουίς Φαν Χάαλ έγιναν ακλόνητες ένα λεπτό πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους  με το κοντινό σουτ του Ρούνεϊ.

1410712058379 lc galleryImage MANCHESTER ENGLAND SEPTEM

Το 4-0 έγινε από τον Μάτα με σουτ έπειτα από νέα προσπάθεια του Ντι Μαρία στο 58’ ενώ 12 λεπτά αργότερα ο Φαν Πέρσι είχε δοκάρι για τους «κόκκινους διάβολους».

1410707423469 lc galleryImage MANCHESTER ENGLAND SEPTEM

Πριν από την έναρξη του αγώνα η Γιουνάιτεντ τίμησε τον επί χρόνια άσο της ομάδας  Ρίο Φέρντιναντ που επέστρεψε στο «Ολντ Τράφορντ» ως αντίπαλος αυτή τη φορά με το κοινό όμως ν το αποθεώνει για την 12ετή του προσφορά στο κλαμπ (312 παρουσίες και 12 γκολ στην Πρέμιερ Λιγκ).