Καλαμαριά-Νίκη Πολυγύρου 4-1

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο Απόλλων Καλαμαριάς, ο οποίος επικράτησε 4-1 της Νίκης Πολυγύρου και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το αποτέλεσμα θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερο για τους Πόντιους, καθώς χάθηκαν αρκετές ευκαιρίες. Στο γήπεδο πάντως βρέθηκαν περίπου 800 οπαδοί που χειροκρότησαν την ομάδα του Τζο Παλατσίδη. Από το ξεκίνημα του αγώνα οι «ροσονέρι» είχαν τα ηνία του αγώνα, χάνοντας ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Στο 25’ όμως ο Παπαποστόλου κέρδισε το πέναλτι από μαρκάρισμα του Στρόλιου. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, κάνοντας το 1-0. Το γκολ αυτό έλυσε τα πόδια των παικτών του Απόλλωνα και στο 29’ ο Λεπτοκαρύδης με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έγραψε το 2-0.

Η Νίκη Πολυγύρου στο 36’ εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων και με τον Πανισκάκη μείωσε σε 2-1. Στο 67’ ο Απόλλων πέτυχε και τρίτο γκολ, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πλατάκη ο Λεπτοκαρύδης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η πίεση των Ποντίων συνεχίστηκε και στο 74’ η κεφαλιά του Παπαποστόλου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 85’οι «ροσονέρι» έκλεισαν τον… χορό των γκολ με τον Πλατάκη, ύστερα από πάσα του Καραλιόπουλου με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, έγραψε το τελικό 4-1.

Αξίζει να σημειωθεί, πως στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, μέλος του συνδέσμου «Τάγμα Ορκισμένων Απολλωνιστών» απηύθυνε μέσω των μεγάφωνων του γηπέδου ευχαριστήρια ανακοίνωση προς τους φίλους της ομάδας για την στήριξη που έδωσαν στα πρώτα 24ωρα μετά την επίθεση που δέχτηκε ο σύνδεσμος και τόνισε πως θα γίνει προσπάθεια να αποκατασταθεί άμεσα η ζημιά.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Μπαντής, Σακκάς (85’ Καϊάφας), Παραλίκης, Σαλμάς, Βέντζιος, Καλαϊτζίδης, Καραπατσακίδης, Μπουλγκουρίδης (63’ Πλατάκης), Λεπτοκαρίδης, Χάτζι (70’ Καραλιόπουλος), Παπαποστόλου

ΝΙΚΗ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ: Σουνάς, Στρόλιος (75’ Κωνσταντάρας), Σαμαράς, Καραγκιοζίδης, Κωνσταντινίδης, Τσιντογιάννης (84’ Τζηρίτης), Μηνάς, Ζούνης, Ιατρού (66’ Πετσάβας), Πανισκάκης, Ψευτογιώργος

Euroleague: Την Τετάρτη το Game 5 για Μονακό και Φενέρμπαχτσε
ΑΕΚ: Η ευεργετική διακοπή για Λιβάι και ο στόχος του Αλμέιδα
NBA: Οι Μάβερικς λύγισαν τους Κλίπερς και προκρίθηκαν, ισοφάρισαν οι Μάτζικ
Τραγωδία για Βλάντο Τζούροβιτς - Εντοπίστηκε νεκρός ο γιός του σε δάσος στο Βελιγράδι