Brasileiro: Στο -2 η Ιντερνασιονάλ (videos)

Η Γκρέμιο του Λουίς Φελίπε Σκολάρι έχασε με 2-0 στην έδρα της Ιντερνασιονάλ, που πλησίασε στους δύο βαθμούς την πρωτοπόρο Κρουζέιρο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 62ο λεπτό με το Χιλιανό Τσαρλς Αρανγκουίζ, ενώ στο 84’ ο Κλαούντιο Βινκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, που πάντως δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων στην αναμέτρηση. Από την πλευρά της, η Σάο Πάολο συνδύασε την επιστροφή του Κακά στο «Μορουμπί» με 3-1 σε βάρος της Βιτόρια, καθώς ο Πάτο πέτυχε ωραία γκολ στο 17’ και το 39’, ενώ ο Άλαν Κάρντετς σκόραρε στο 32’ και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Καντού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Στο μεταξύ, ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού, Χεσούς Ντατόλο, έπαιξε ως αλλαγή και… ξελάσπωσε την Ατλέτικο Μινέιρο, διαμορφώνοντας το 2-1 σε βάρος της Παλμέιρας στο 87ο λεπτό, ενώ στο 54’ ο Ενρίκε ισοφάρισε ωραίο γκολ του Ντιέγκο Ταρτνέλι, που σημείωσε το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 44’.

Επίσης, η Ατλέτικο Παραναένσε επικράτησε με 2-0 της Μποταφόγκο χάρη σε γκολ του Κλέο στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και του Ντάγκλας Κουτίνιο στις καθυστερήσεις του δεύτερου, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου αντίκρισε αυστηρή δεύτερη κίτρινη ο Άλισον της Σάντος, που υποτάχθηκε στο αριθμητικό μειονέκτημα χάνοντας με 1-0 από την Κορίνθιανς, καθώς στο 84’ ο Ζιλ με κεφαλιά πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης. Στο 85’ σκόραρε με κεφαλιά ο Εντουάρντο για το 1-0 της Φλαμένγκο σε βάρος της Σπορτ Ρεσίφε, αν και εισήλθε ως αλλαγή στο 65’, ενώ χάρη σε τέρμα του Μαρκίνιος στο 87’ η Φιγκουιρένσε πέρασε με 1-0 από την έδρα της Σακεποένσε. Αναλυτικά τα σημερινά (11/08) αποτελέσματα στο Brasileiro

12

-Στο Κόπα Λιμπερταδόρες προκρίνονται οι πρώτες τέσσερις ομάδες, ενώ οι τελευταίες τέσσερις υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες
Μεταγραφές, Ντόρτμουντ: Τέλος ο Ρόις - Αποχωρεί στο τέλος της σεζόν