Σκοτία: Κυπελλούχος για πρώτη φορά η Σεντ Τζόνστον

Οι «Άγιοι» επικράτησαν με 2-0 της Νταντί στον τελικό πανηγυρίζοντας την κατάκτηση του πρώτου της τροπαίου στον θεσμό

Χρειάστηκε να περιμένει 130 χρόνια προκειμένου να πανηγυρίσει έναν τίτλο η Σεντ Τζόνστον που πλέει σε πελάγη ευτυχίας μετά τη λήξη του τελικού του Κυπέλλου με τη Νταντί στο Σέλτικ Παρκ της Γλασκώβης. Οι «Άγιοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 2-0 κατακτώντας το Κύπελλο Σκοτίας και προσθέτοντας το όνομα της ομάδας στον μακρύ κατάλογο των τροπαιούχων της χώρας.

Μπορεί να έχασε μεν η Νταντί αλλά ήταν αυτή που βρέθηκε πρώτη μια ανάσα από το γκολ καθώς στο 32’ ο Ρόμπερτσον σημάδεψε το δοκάρι του Μάνους, με τη Σεντ Τζόνστον να ανοίγει τελικά το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Άντερσον να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο δεύτερο 45λεπτο, το σκηνικό επαναλήφθηκε καθώς στο 51’ ο Τσίφτσι εκτέλεσε απευθείας φάουλ αλλά είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι της εστίας των «Αγίων» που με το γκολ του Ράιτ στο 84’ «κλείδωσαν» τη νίκη και την κατάκτηση του τροπαίου.

Σεντ Τζόνστον: Μάνους, ΜακΚάι, Ράιτ, Άντερσον, Ίστον, Μίλαρ, ΜακΛιν, Γόδερσπουν (85’ ΜακΝτόναλντ), Νταν, Ο’ Χάλοραν (74’ Κροφτ), Μέι.

Νταντί Γιουνάιτεντ: Τσιέρζνιακ, Ντίλον, Γουότσον, Γκάνινγκ, Ρόμπερτσον, Πάτον (77’ Γκρέιαμ), Ράνκιν, Μακάι-Στίβεν (64’ Γκάουλντ), Άρμστρονγκ, Ντόου, Τσίφτσι.