AFC Champions League: Την… πάτησε από Λεονάρντο ο Λίπι (videos)

Παρέταξε πλειάδα αναπληρωματικών ο Μαρσέλο Λίπι στη Νότια Κορέα και η Γκουανζού Εβεργκράντε έχασε με 1-0 από τους Τσόνμπουκ Χιουντάι Μότορς.

Μάλιστα, οι κάτοχοι του AFC Champions League απέκτησαν αριθμητικό πλεονέκτημα από το 67ο λεπτό λόγω δεύτερης κίτρινης στον Χιούκ Γιανγκ, αλλά στο 76ο ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ, του Λεβαδειακού και του Θρασύβουλου, Λεονάρντο, πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης με πανέμορφη προσπάθεια. Στο άλλο παιχνίδι του γκρουπ, οι Γιοκοχάμα Μαρίνος κατέβαλαν με 3-2 τη Βίκτορι Μελβούρνης χάρη σε γκολ των Σο Ίτο στο 21ο λεπτό, Κοσούκε Νακαμάτσι στο 27ο και Σίνγκο Ιόντο στο 89ο, ενώ οι Αυστραλοί άνοιξαν το σκορ στο 7ο με πέναλτι του Τζέιμς Τρόισι και μείωσαν στο 90ό με τον Τζέιμς Τζέγκο. Στον τρίτο όμιλο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ασίας, η Αλ Ιτιχάντ κέρδισε με 3-1 τη Λεκβίγια, καθώς ο Μοκχτάρ Φαλατά άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό και ο Αντέλ Λαμί ισοφάρισε στο 20ό, ενώ ο Αμπντουλφατά Ασίσι βρήκε δίχτυα στο 25ο και στο 79ο.

Ακόμα, οι Ποάνγκ Στίλερς πήραν εύκολο 4-2 σε βάρος της Σαντούγνκ Λούνενγκ, αφού ο Μο-Γέουλ Κο στο 35ο λεπτό, ο Τάε-Σου Κιμ στο 64ο με πέναλτι, ο Σεούνγκ-Ντε Κιμ στο 72ο και ο Μπιμπίν Λιού στο 83ο με αυτογκόλ διαμόρφωσαν το 4-0, πριν οι Λι Βι στο 85ο και Χαν Πενγκ στο 92ο μειώσουν σε 4-2 με κεφαλιές, ενώ στο έτερο παιχνίδι του πέμπτου γκρουπ η Σερέζο Οσάκα πήρε 2-2 από την Μπουριράμ Γιουνάιτεντ, αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 λόγω γκολ των Θεεράτον Μπουνμάθαν στο 10ο και Σουτσάο Νουτνούμ στο 41ο, αφού στο 65ο μείωσε ο Τατσούγια Γιαμασίτα και στο 90ό ισοφάρισε με δεύτερη κεφαλιά. Στο πρώτο όμιλο σημειώθηκαν δύο ήττες γηπεδούχων, καθώς η Εστεγκλάλ με γκολ του Μοχάμαντ Γκαζί στο 70ό επιβλήθηκε της Αλ Τζαζίρα με 1-0, ενώ στο άλλο ματς του γκρουπ, η Αλ Σαμπάμπ πέρασε με 2-0 από την έδρα της Αλ Ραγιάν χάρη σε γκολ του Εσά Αλ Μεχγιανί στο 6ο λεπτό και του Χοσέιν Μάαζ στο 90ό.