Αργεντινή: Ξεπέρασε μαγεία… Ρικέλμε η Ρίβερ (videos)

Υπό βροχή και σε γλιστερό αγωνιστικό χώρο, η Ρίβερ απέδρασε με 2-1 από το «Bombonera» της Μπόκα Τζούνιορς στο Superclasico της Αργεντινής.

Σκληρές και άναρχες μονομαχίες σημάδεψαν την αναμέτρηση, αλλά ο Μανουέλ Λαντσίνι άνοιξε το σκορ στο 58ο λεπτό και από το… πουθενά στο 86’ ο Ραμίρο Φούνες Μόρι πέτυχε το νικητήριο γκολ με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ για τους «μιλονάριος», απαντώντας σε εξωπραγματική εκτέλεση φάουλ του Χουάν Ρομάν Ρικέλμε στο 68ο λεπτό για το 1-1. Θυμηθείτε, μέσα από το live του Onsports, την εξέλιξη του ματς.

Νωρίτερα, η Λανούς ευνοήθηκε από μερικές αποφάσεις του διαιτητή και από τυχερό γκολ του Βίκτορ Αγιάλα στο 65ο λεπτό για το 2-1 επί της Ροζάριο Σεντράλ, αφού η γκολάρα του Φεντερίκο Καρίζο στο 67’ «απαντήθηκε» από το νικητήριο τέρμα του Κάρλος Ιζιερντόζ στο 83’. Από την πλευρά της, η πρωτοπόρους του Final, Κολόν, υπέστη «σκληρή» ήττα με 1-0 στην έδρα της Άρσεναλ, η οποία σκόραρε με το Μίλτον Καράγκλιο στο 67ο λεπτό. Στο ματς της ημέρας, Τίγκρε και Σαν Λορένζο ήρθαν ισόπαλες, 2-2.

8

-Ο πρωταθλητής του Final προκρίνεται στο Κόπα Λιμπερταδόρες του 2015 και θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια της Inicial, Σαν Λορένζο, στο τέλος της σεζόν. Ο υπερπρωταθλητής θα πάρει μέρος στο Κόπα Σουνταμερικάνα του 2014.