CONCACAF Champions League: Μόνο Μεξικό (videos)

Το «τρία στα τρία» έκαναν μεξικανικοί σύλλογοι κόντρα σε αμερικανικούς σε ισάριθμες προημιτελικές σειρές του CONCACAF Champions League.

Χθες η Τιχουάνα απέκλεισε τους Λος Άντζελες Γκάλαξι, ενώ σήμερα η Τολούκα χρειάστηκε πέναλτι κόντρα στους Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς, αλλά επικράτησε με 5-4 και στα ημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Βόρειας και Κεντρικής Αμερικής θα αντιμετωπίσει την Αλαχουελένσε ή την Αράμπε Γιουνίντο. Ακόμα, η Κρουζ Αζούλ συνέτριψε την Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι με 5-1 και δημιούργησε μεξικανικό «εμφύλιο» κόντρα στην Τιχουάνα στην επόμενη φάση του CONCACAF Champions League.

Στα των σημερινών παιχνιδιών, οι «σεισμοί» προηγήθηκαν μέσα στο Μεξικό με 1-0 χάρη σε γκολ του Τάι Χάρντεν, αλλά ο Ισαάκ Μπριζουέλα ισοφάρισε στο 69ο λεπτό και οι Μεξικανοί εκμεταλλεύτηκαν άστοχο πέναλτι του Σι Σαλίνας έπειτα από «άσφαιρη» παράταση. Από την πλευρά της, η Κρουζ Αζούλ έχασε με 1-0 στις Η.Π.Α., αλλά απόψε ο Αργεντινός Μαριάνο Παβόνε σκόραρε στο 2ο, στο 22ο και στο 55ο λεπτό, ενώ οι συμπατριώτες του, Μάουρο Φορμίκα και Κρίστιαν Χιμένεθ, βρήκαν δίχτυα στο 66ο και στο 70ό λεπτό, οπότε το γκολ του Μπένι Φεϊλχάμπερ στο 43ο λεπτό για τη Σπόρτινγκ απλά αναπτέρωσε προσωρινά τις ελπίδες των φιλοξενούμενων.