Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Διπρόσωπη και... νικήτρια (video)

Πραγματοποιώντας μια από τις πιο… διπρόσωπες φετινές εμφανίσεις της, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε τελικά 2-0 τη Σουόνσι στο «Ολντ Τράφορντ»

Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «16» του Champions League θύμιζε… μικρομεσαία ομάδα στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τους «κύκνους», κινδύνευσε αρκετές φορές να βρεθεί πίσω στο σκορ και δεν απείλησε καθόλου.

Αντίθετα με το πρώτο 45λεπτο, στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ντέιβιντ Μόγες συνειδητοποίησαν τη… σοβαρότητα της κατάστασης και φρόντισαν σε διάστημα 12 λεπτών να «καθαρίσουν» τη νίκη.

Στο 47ο λεπτό ο Αντόνιο Βαλένσια πήρε το… ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ «άνοιξε» το σκορ για τους «κόκκινους διάβολους», ενώ στο 59’ ο Ντάνι Γουέλμπεκ με παρόμοιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Ράφαελ, Εβρά (79’ Μπάτνερ), Σμόλινγκ, Βίντιτς, Κάρικ, Φλέτσερ, Βαλένσια, Γιανουζάι, Καγκάβα, Γουέλμπεκ (86’ Ερνάντες)

ΣΟΥΟΝΣΙ: Τρέμελ, Ρέιντζελ, Ντέιβις, Κάνιας (17’ Τσίκο), Άματ, Γουίλιαμς, Ποθουέλο, Μπρίτον, Μπόνι, Σέλβεϊ (63’ Άλβαρο), Ράτλετζ.