Νίκησαν οι «αιώνιοι»

Εύκολο απόγευμα για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 5-1 της Α.Ε. Πάφου. Με το ζόρι η Ομόνοια τον ΑΠΟΠ/ Κινύρας με 1-0.
Στους τέσσερις βαθμούς παρέμεινε η διαφορά του ΑΠΟΕΛ, από την Ομόνοια, καθώς οι «αιώνιοι» συνέχισαν με νίκες τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα Κύπρου. Το απόλυτο διατήρησε στο «ΓΣΠ» ο ΑΠΟΕΛ ο οποίος επικράτησε με 5-1 της Α.Ε. Πάφου. Ο Μαντούκα έβαλε πολύ νωρίς μπροστά στο σκορ τον «θρύλο», καθώς στο 5’ άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 27’, όταν ισοφάρισαν με τον Ιβάνοφ. Ωστόσο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι «πορτοκαλί» είχαν φτάσει τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Αρχικά με αυτογκόλ του Άντο (29’) πήραν το προβάδισμα, ενώ τα τέρματα των Σολάρι (36’) αι Μαρκίνιο (40’) διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στις καθυστερήσεις ο Τρικόφσκι έκανε το 5-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Ντεκί αποβλήθηκε στο 87’. Στην άλλη αναμέτρηση που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Ομόνοια πέρασε δύσκολες στιγμές στο Δημοτικό Στάδιο Πέγειας, όπου επικράτησε με 1-0 του ΑΠΟΠ/ Κινύρας. Για ακόμα ένα παιχνίδι, τα… κάστανα από την φωτιά έβγαλε ο Μιχάλης Κωνσταντίνου ο οποίος ήταν ο σκόρερ της αναμέτρησης στο 42’. Οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 86’ μετά την αποβολή του Ανιβέτα. Πολλά για την συνέχεια του πρωταθλήματος θα κριθούν στο επόμενο παιχνίδι, όπου διεξάγεται το μεγάλο ντέρμπι, ανάμεσα στους δύο αιωνίους.

Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Τα δεδομένα για Μαρτίνες και Τίλεμανς ενόψει της ρεβάνς
Η τραγωδία της Superga που διέλυσε τη μεγάλη Τορίνο (videos+photos)