Κύπελλο Ισπανίας: Προκρίσεις για τέσσερις

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ισπανίας πανηγύρισαν οι Οσασούνα, Βιγιαρεάλ, Χετάφε και Λεβάντε.

Η Οσασούνα απέκλεισε από τη συνέχεια της διοργάνωσης τη Μάλαγα, με δύο ισοπαλίες. Το πρώτο παιχνίδι είχε λήξει ισόπαλο 3-3 και με το 1-1 του επαναληπτικού, οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση. Μόλις στο 1ο λεπτό, η Οσασούνα άνοιξε το σκορ με το αυτογκόλ του Ουέλιγκτον και ο Ελισέου στο 61’ έφερε το ματς στα ίσια (1-1).

Παράλληλα, την πρόκριση πανηγύρισε και η Βιγιαρεάλ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Έλτσε 1-0 με τέρμα του Περμπέ στο 56ο λεπτό και με την ισοπαλία 2-2 του πρώτου αγώνα, πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση.

Εύκολη πρόκριση πανηγύρισε η Χετάφε, η οποία επικράτησε 4-1 της Χιρόνα και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα, πήρε το… εισιτήριο. Ο Σαράμπια άνοιξε το σκορ στο 2’ με τον Κολουνγκά στο 6’ με πέναλτι διαμόρφωσε το 2-0. Στο 34’ ο Λαφίτα ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0, ενώ στο 59’ με πέναλτι ο Χάνδρο μείωσε για την Χιρόνα. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε ο Λόπεζ στο 73’.

Ακόμα, εύκολο… απόγευμα είχε η Λεβάντε, η οποία νίκησε εντός έδρας 4-0 την Ουέλβα και ανέτρεψε το σκορ του πρώτου αγώνα, όπου η Ουέλβα είχε επικρατήσει 1-0. Ο Σιμάο άνοιξε το σκορ για τους «λεβαντίνους», με τον Γκαρθία στο 18’ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του. Ο Ίβανσιτς έκανε το 3-0 και τρία λεπτά αργότερα, ο Καμαράσα διαμόρφωσε το τελικό 4-0.