«Πεντάσφαιρη» Λίβερπουλ στο Λονδίνο (video)

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Λίβερπουλ τον αγώνα με την Τότεναμ στο White Hart Lane διαλύοντας την αντίπαλό της με 5-0, έχοντας ξανά μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λουίς Σουάρεζ.

Με αυτή νίκη η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς έφτασε στους 33 βαθμούς και τη δεύτερη θέση εκεί όπου συγκατοικεί με την Τσέλσι. Μόνη πρώτη παραμένει η Άρσεναλ, αλλά με μόλις δύο βαθμούς περισσότερους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόνο για 15 λεπτά, όταν η Λίβερπουλ είχε τον έλεγχο, αλλά δεν είχε κατορθώσει ακόμα να σκοράρει. Στο 18' ο Λουίς Σουάρεζ βρήκε τον δρόμο για τα δίχτυα και κάπου εκεί ήρθε η... διάλυση για τους γηπεδούχους που στη συνέχεια έβλεπαν την εκπληκτική αντίπαλό τους να κάνει ό,τι θέλει στο γήπεδο.

Πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ήρθε και το δεύτερο γκολ για τους «κόκκινους» με σκόρερ τον Τζόρνταν Χέντερσον. Η Τότεναμ προσπάθησε να πιέσει αλλά τα πάντα τέλειωσαν οριστικά όταν έμεινε με δέκα παίκτες στο 63' λόγω αποβολής του Παουλίνιο.

Η Λίβερπουλ όμως δεν σταμάτησε και με τον Τζο Φλάναγκαν στο 75' πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων. Ο Λουίς Σουάρεζ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο 84' με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, για να τελειώσει ο αγώνας με το πέμπτο γκολ των φιλοξενούμενων από τον Ραχίμ Στέρλινγκ στο 89'.

Τότεναμ (Αντρέ Βίλας-Μπόας): Γιορίς, Ντόσον, Καπού, Νότον (46' Φράιερς), Γουόκερ, Ντεμπελέ (60' Τάουνσεντ), Σάντρο (30' Χόλτμπι), Παουλίνιο, Τσαντλί, Λένον, Σολδάδο.

Λίβερπουλ (Μπρένταν Ρότζερς): Μινιολέ, Σκρτελ, Σακό, Φλάναγκαν, Γκλεν Τζόνσον, Λούκας (79' Λουίς Αλμπέρτο), Αλεν, Χέντερσον, Στέρλινγκ, Κουτίνιο (90' Μόζες), Σουάρες.