Ατσαλένιος – Εθνικός Αστέρας 5-0

Δυο χαμένα πέναλτι, πέντε έγκυρα και ένα άκυρο γκολ και ένα χατ-τρικ περιλάμβανε το επιβλητικό 5-0 του Ατσαλένιου επί του Εθνικού Αστέρα

Με τον Γιακουμάκη σε μεγάλη μέρα να σημειώνει χατ-τρικ και να χάνει και πέναλτι (!), ο Ατσαλένιος διέλυσε 5-0 τον Εθνικό Αστέρα στο Ηράκλειο. Η ομάδα του Μανώλη Πατεμτζή ήταν σαρωτική και μόλις στο 4ο λεπτό ο Γιακουμάκης «άνοιξε» το σκορ. Στο 24’ ο Συσκάκης διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και έξι λεπτά αργότερα ο Μαραγκάκης έκανε το 3-0!

Στο 36’ ο Καργιωτάκης κέρδισε πέναλτι, ο Γιακούμακης ανέλαβε να εκτελέσει όμως ο Γαλανάκης απέκρουσε! Ο Ατσαλένιος συνέχισε να επιτίθεται… κατά κύματα και στο δεύτερο μέρος, κερδίζοντας νέο πέναλτι στο 50’ με τον Συσκάκη να αναλαμβάνει την εκτέλεση αυτή τη φορά και το δοκάρι του Γαλανάκη να στερεί το δεύτερο γκολ από τον επιθετικό των γηπεδούχων.

Το τέταρτο γκολ ήρθε τελικά στο 67’ με τον Γιακουμάκη να κάνει δυο τα τέρματά του, πριν ολοκληρώσει το χατ-τρικ του στο 81ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό 5-0. Στο 55’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Μπακιρτζίογλου, αφού ο φορ του Αστέρα ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΑΤΣΑΛΕΝΙΟΣ (Μανώλης Πατεμτζής): Συνάνης, Χαλκιαδάκης, Πρωτογεράκης, Αραβιάκης (46’ Πετράκης), Γιακουμάκης Γ., Μαραγκάκης, Φραγκιαδάκης, Μπουτσάκης, Γιακουμάκης Π., Συσκάκης, Καργιωτάκης (70’ Παπαδομιχελάκης)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Δημήτρης Καλιακούδης): Γαλανάκης, Μπίνας (70’ Αγαπητός), Μαντζουράνης, Φούρναρης (50’ Γραμμόζης), Λογγάτο, Φλέσσας, Μάλκα, Δογάνης, Ασημάκης (80’ Στανιός), Χαλιώτης, Μπακιρτζίογλου.

Απίστευτη γκολάρα στα χιόνια από πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού! (video)