Σωτήρας ο Ρούνεϊ!

Με δυο γκολ του Γουέιν Ρούνεϊ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ γλίτωσε τα... χειρότερα στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν», στο απολαυστικό 2-2 με την Τότεναμ

Δυο φορές χρειάστηκε να αναλάβει δράση ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ φέτος, Γουέιν Ρούνεϊ, προκειμένου οι Πρωταθλητές Αγγλίας να... γλιτώσουν τα χειρότερα στο «Γουάιτ Χαρτ Λέιν». Η Τότεναμ αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για τους «κόκκινους διάβολους», κάτι που φαίνεται ξεκάθαρα στο –εντυπωσιακό- τελικό 2-2.

Στο 18ο λεπτό ο Κάιλ Γουόκερ άνοιξε το σκορ για τα «σπιρούνια» με όμορφη εκτέλεση φάουλ, όμως ο ίδιος παίκτης έδωσε... ασίστ στον Ρούνεϊ στο 32’ για το 1-1 της Γιουνάιτεντ, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το... ροντέο συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος με τη «βολίδα» του Σάντρο στο 54’ να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους γηπεδούχους, πριν ο Ρούνεϊ ευστοχήσει στο πέναλτι που κέρδισε ο Ντάνι Γουέλμπεκ στο 57ο λεπτό, διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Χαρακτηριστικό του πόσο εντυπωσιακό ήταν το ματς είναι το γεγονός ότι οι δυο ομάδες είχαν 7 κλασικές ευκαιρίες για γκολ, εκτέλεσαν από 7 κόρνερ η κάθε μια και η μπάλα πήγαινε συνεχώς πάνω-κάτω με τον διαιτητή να δίνει ελάχιστα φάουλ!

ΤΟΤΕΝΑΜ: Γιορίς, Γουόκερ, Φερτόνχεν, Ντεμπελέ, Ντόσον, Κίρικες, Λένον (65’ Τάουνσεντ), Σάντρο, Παουλίνιο, Σαντλί (85’ Σίγκουρντσον), Σολδάδο (72’ Ντεφό)

ΜΑΝ. ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Σμόλινγκ, Εβρά, Βίντιτς, Έβανς,  Κλέβερλι, Βαλένσια (84’ Νάνι), Τζόουνς, Καγκάβα (84’ Γιάνγκ), Γουέλμπεκ (73’ Ερνάντες), Ρούνεϊ.