Αργεντινή: Δυνατά για πρωτάθλημα η Μπόκα Τζούνιορ (videos)

Η Μπόκα Τζούνιορ δεν άφησε ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία και αναρριχήθηκε, ξανά, στη 2η θέση της αργεντίνικης Inicial.

Οι «χεϊνέσες» εκμεταλλεύτηκαν την ισοπαλία των πρωτοπόρων Νιούελς Ολντ Μπόις και Σαν Λορένζο και με τη νίκη τους με 2-1 επί της Τίγκρε «έπιασαν» τη δεύτερη στην κατάταξη και, παράλληλα, μείωσαν την απόστασή τους από την κορυφή στους δύο βαθμούς. Ο Κλαούντιο Πέρεζ με αυτογκόλ στο 18’ άνοιξε το σκορ για τους… φιλοξενούμενους, ο Λεάντρο Παρέντες ισοφάρισε στο 85’ και ο Ντανιέλ Ντίαζ λύτρωσε την ομάδα του στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Δεν ανέδειξε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στην Τζούνιορς Βελέζ Σάρσφιλντ και τη Ρίβερ Πλέιτ στο «Estadio Jose Amalfitani», με τις δύο ομάδες να μένουν στο 0-0, ενώ η Μπελγκράνο νίκησε με 2-0 την Κολόν Σάντα Φε, με το Σέζαρ Περέιρα να χρίζεται σκόρερ τόσο στο 8’ όσο και στο 45’ και η Αρχεντίνος Τζούνιορ πέρασε νικηφόρα από το «Estadio Juan Domingo Peron», 1-0 τη Ρασίνγκ Κλουμπ, με γκολ του Χέμαν Μποϊέρο στο 53’.