Βραζιλία: Ασταμάτητη η Σάο Πάολο και ο Αλοΐζιο (videos)

Σερί έξι νικών συμπλήρωσε η Σάο Πάολο χάρη στο έβδομο γκολ του Αλοΐζιο σε πέντε ματς, το οποίο διαμόρφωσε το 2-1 σε βάρος της Πορτουγκέζα.

Πριν από μερικές εβδομάδες κινδύνευε ήταν στις θέσεις υποβιβασμού του Brasileiro, αλλά υπό τα νέα δεδομένα οι «τρικολόρ» ελπίζουν για θέση στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες! Στην προκειμένη, ο 20άχρονος Ροντρίγκο Κάιο έβαλε τη Σάο Πάολο μπροστά από το 8ο λεπτό, ο Λουίς Ρικάρντο ισοφάρισε στο 41ο και ο Αλοΐζιο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα στο 77ο λεπτό για το 2-1, ενώ στο 88ο ο Ζιλμπέρτο των ηττημένων είχε δοκάρι.

Από την πλευρά της, η Ατλέτικο Μινέιρο βρέθηκε τέσσερις βαθμούς μακριά από την τετράδα, που οδηγεί στο Λιμπερταδόρες, αφού συνέτριψε με 5-0 τη Ναούτικο, η οποία υποβιβάστηκε και μαθηματικά στη δεύτερη κατηγορία. Το πρώτο γκολ ήταν το Φερνάντο στο 9ο λεπτό, ενώ ο Ζο ακολούθησε με το 2-0 στο 22ο ο Γκιλέρμε με το 3-0 στο 57ο και ο Ντιέγκο Ταρντέλι με το 4-0 στο 66ο χάρη σε εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Αλεσάντρο σημείωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 75ο λεπτό έπειτα από κούρσα του Λουάν.

Τέλος, ο Άντιλσον Μπατίστα έκανε θετικό ντεμπούτο στον πάγκο της Βάσκο, η οποία κέρδισε με 2-1 την Κοριτίμπα, αλλά παρέμεινε στη ζώνη υποβιβασμού του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος. Ο 31χρονος Εντμίλσον πέτυχε αμφότερα τα γκολ των «γιγάντων» στο 26ο και στο 72ο λεπτό, ενώ στο 81ο ο Λούκας Κλάρο μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους, που απέχουν πλέον μόλις τέσσερις βαθμούς από τις «καυτές» θέσεις της κατάταξης.

17

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.