Πρόκριση από Ατσάλι, 3-2 ο ΠΟΑ τον Εθνικό Αστέρα

Σε… θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση στην Καισαριανή, με τον Ατσαλένιο να επικρατεί 3-2 του Εθνικού Αστέρα στην παράταση, αν και έπαιζε με δέκα παίκτες.

Ο Ατσαλένιος ξεκίνησε καλά το ματς, αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και στο 27’ ο Συνάνης ανέτρεψε τον Μπούρα, με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι και κόκκινη στον τερματοφύλακα των Κρητικών. Ο Δογάνης ανέλαβε την εκτέλεση, κάνοντας το 1-0. Στο 67’ ο Εθνικός Αστέρας διπλασίασε τα τέρματά του, με εκτέλεση φάουλ του Πλάκα, για το 2-0. Όμως κάπου εκεί ξύπνησε ο ΠΟΑ. Στο 75’ ο Νύκταρης μείωσε σε 2-1, ενώ στο 83’ ο Πέτρος Γιακουμάκης με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2! Λίγο πριν τη λήξη του 90λεπτου, ο Νύκταρης είχε δοκάρι.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με τους Κρητικούς να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο. Στο 107’ ο Νύκταρης και πάλι έκανε το 2-3, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Βρεττός είχε δοκάρι για τον ΠΟΑ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Ατσαλένιο να πανηγυρίζει μια ηρωική πρόκριση μέσα στην Καισαριανή.

Εθνικός Αστέρας (Ανδρέας Σάννης): Γαλανάκης, Αδαμάκης, Ματζουράνης (76′ Σεφέρης), Παπαδόπουλος, Πλάκας, Δογάνης, Ασημάκης, Μάλκα, Μπακιρτσόγλου (101′ Μπαλής), Μπούρας (49′ Λαγουτάρης), Μοντεσάντος

ΠΟΑ (Μανώλης Πατεμτζής): Συνάνης, Χαλκιαδάκης, Καρυωτάκης, Πετράκης, Αραβιάκης, Γιακουμάκης Μ., Πλουσής (80′ Βρεττός), Συσκάκης (70′ Νύκταρης), Γιακουμάκης Π., Μπουτσάκης (28′ Ματαλιωτάκης), Φραγκιαδάκης

ΠΗΓΗ: grandsport.gr

Ιστιοπλοΐα: Το παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula Kite στο Ιέρ