Λιόν από τα… παλιά (video)

Με εντυπωσιακό τρόπο συνέχισε τις υποχρεώσεις της για το γαλλικό πρωτάθλημα η Λιόν η οποία επικράτησε 3-1 της Σοσό εκτός έδρας με ανατροπή.

Το απόλυτο έκανε η Λιόν στα πρώτα της δύο παιχνίδια στο γαλλικό πρωτάθλημα. Μετά τη μεγάλη της νίκη με 4-0 επί της Νις, ήρθε ακόμα μία σπουδαία εμφάνιση που συνδυάστηκε με νίκη.

Στο άνοιγμα της αυλαίας της 2ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος, φιλοξενήθηκε από τη Σοσό επικρατώντας 3-1 με ανατροπή.  Μόλις στο 4’ ο Μπουντεμπούζ με πέναλτι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, κάτι που δεν επηρέασε τη Λιόν, η οποία ανέτρεψε πριν από το ημίχρονο.

Στο 35’ ο Μπενζιά έκανε το 1-1 για να έρθει ο Λακαζέτ στο 43’ να ανατρέψει. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Γκουρκίφ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους, «καθαρίζοντας» έτσι για την ομάδα του.

ΣΟΣΟ: Πουπλέν, Καντέ, Καρλάο, Φοσουριέ, Πεμπερνέ, Κορσιά, Ικμάιερ (49’ Ντουμπάι), Μπουντεμπούζ, Πριβά (63’ Μπουτέν (74’ Ρουντέ), Μπακαμπού, Κοντού.
ΛΙΟΝ: Λόπες, Μπεντιμό, Μπισεβάκ, Μιγκέλ Λόπες, Φοφανά, Γκουρκίφ, Μαλμπράνκ, Γκρενιέ (80’ Φερί), Γκοναλόν, Μπενζιά (71’ Μπαλουλί), Λακαζέτ (84’ Ντανίκ).

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου Κωφών: Ήττα στην πρεμιέρα από τη Γερμανία στο 94'