Brasileiro: Συντριβή για Μινέιρο (videos)

Κατέκτησε το πρώτο Κόπα Λιμπερταδόρες της ιστορίας της, αλλά η Ατλέτικο Μινέιρο συνέχισε με «βαριά» ήττα, 4-1, στην έδρα της Κρουζέιρο.

Ο Αλεσάντρο άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 18ο λεπτό, αλλά οι πρωταθλητές Νότιας Αμερικής, που ξεκούρασαν τον Ροναλντίνιο και αρκετούς άλλους βασικούς, κατέρρευσαν στη συνέχεια. Ο 22χρονος Ρικάρντο Γκουλάρτ πέτυχε δύο γκολ, ενώ οι Νίλτον και Έβερτον συμπλήρωσαν το καρέ. Έτσι η Κρουζέιρο ανέβηκε στην κορυφή του Brasileiro, στην οποία ισοβαθμεί με την Ιντερνασιονάλ, που έχασε με 3-0 από τη Ναούτικο εξαιτίας γκολ των Ντερλέι στο 72ο λεπτό, Μάικον Λέιτε στο 88ο και Ροτζέριο στο 90ό.

Στην τρίτη θέση της κατάταξης είναι η Μποταφόγκο, η οποία πήρε 1-1 στην έδρα της Φλαμένγκο, ενώ η τέταρτη Κοριτίμπα παραχώρησε εντός έδρας 1-1 στη Βιτόρια, αν και ο έμπειρος Άλεξ πρόσθεσε ένα ακόμα γκολ στον λογαριασμό του με εκτέλεση φάουλ. Από την πλευρά της, η Σάο Πάολο έμεινε στο 0-0 με την Κορίνθιανς και στις «καυτές» θέσεις της βαθμολογίας και η Γκρέμιο επανήλθε στα θετικά αποτελέσματα κερδίζοντας τη Φλουμινένσε με 2-0. Τέλος, ο Μαρκίνιος σημείωσε δύο τέρματα στο 2-1 της Μπαϊα επί της Γκοΐας.

7

Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Ο τελικός του Conference League δεν είναι… προτεραιότητα για τον Ιταλιάνο
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Χωρίς ΜακΚίσικ και Ουίλιαμς-Γκος οι Πειραιώτες