AFC Champions League: Κοντά στους «16» η Γκουανζού του Λίπι (videos)

Χάρη σε δύο γκολ του Μουρίκουι, η κινέζικη Γκουανζού του Μαρτσέλο Λίπι κέρδισε με 4-1 την Μουανγκθόνγκ Γιουνάιτεντ στην Ταϊλάνδη και συμπλήρωσε δέκα βαθμούς.

Πλέον, οι πρωταθλητές Κίνας χρειάζονται μονάχα μία ισοπαλία, για να προκριθούν στους «16» του AFC Champions League, Πλην του 26χρονου Βραζιλιάνου, οι Ζενγκ Ζι και Φενγκ Ξιαοτίνγκ απάντησαν με δικά τους γκολ, όταν οι Ταϊλανδοί μείωσαν σε 2-1 χάρη σε τέρμα του Σαραβούτ Μασούκ στο 54ο λεπτό. Σε άλλο παιχνίδι του έκτου γκρουπ, η Γιέονμπουκ πήρε εντός έδρας 2-2 από την Ουρούβα μετά από γκολ του Σανγκ-Μιν Σέο στις καθυστερήσεις.

Στον όγδοο όμιλο, η Γκουίζου Ρένχε επιβλήθηκε των Σέντραλ Κοστ Μάρινερς με 2-1, αφού ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ, Ζλάταν Μουσλίμοβιτς, ισοφάρισε με δυνατό σουτ στο 84ο λεπτό και ο Μπο Κου, που είχε περάσει σαν αλλαγή, ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 86ο λεπτό. Πάντως, η Κασίβα Ρέισολ (Ιαπωνία) διατήρησε την πρώτη θέση του γκρουπ, αν και παραχώρησε «λευκή» ισοπαλία στη Σουόν Σάμσουνγκ Μπλούγουινγκς.

Ακόμα, η Λεκίγια πήρε 2-2 από την Πακχτακόρ στο Ουζμπεκιστάν και η Αλ-Ετιφάκ κέρδισε με 4-1 την Αλ-Σαμπάμπ Αλ-Αραμπί σε παιχνίδια του δεύτερου ομίλου. Τέλος, στο τέταρτο γκρουπ, η Αλ-Ραγιάν επιβλήθηκε με 2-1 της Αλ-Αϊν και η Αλ-Χιλάλ πέρασε από Ιράν με 1-0 επί της Εστεγκάλ.

Παρακάτω ο «χάρτης» της φάσης των ομίλων:
Πρώτος Όμιλος
10/04: Αλ Τζαζίρα (Η.Α.Ε.)-Ελ Ζαΐς (Κατάρ)
10/04: Τεράκτορ Σάζι (Ιράν)- Αλ-Σαμπάμπ (Σαουδική Αραβία)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αλ-Σαμπάμπ 7, Τεράκτορ Σάζι 4, Ελ Ζαΐς 4, Αλ-Τζαζίρα 1.

Δεύτερος Όμιλος
Πακχτακόρ (Ουζμπεκιστάν)- Λεκίγια (Κατάρ) 2-2
Αλ-Ετιφάκ (Σαουδική Αραβία)-Αλ-Σαμπάμπ Αλ-Αραμπί (Η.Α.Ε.) 4-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Λεκίγια 8, Πακχτακόρ 7, Αλ-Ετιφάκ 4, Αλ-Σαμπάμπ Αλ-Αραμπί 3.

Τρίτος Όμιλος
10/04: Αλ-Γκαράφα (Κατάρ)- Αλ-Νασρ (Η.Α.Ε.)
10/04: Αλ-Αχλί (Σαουδική Αραβία)- Σεπαχάν (Ιράν)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αλ-Αχλί 9, Αλ-Γκαράφα 6, Σεπαχάν 3, Αλ-Νασρ 0.

Τέταρτος Όμιλος
Αλ-Ραγιάν (Κατάρ)- Αλ-Αΐν (Η.Α.Ε.) 2-1
Εστεγκάλ (Ιράν)- Αλ-Χιλάλ (Σαουδική Αραβία) 0-1
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Εστεγκάλ 7, Αλ-Αΐν 6, Αλ-Χιλάλ 6, Αλ-Ραγιάν 4.

Πέμπτος Όμιλος
10/04: Βαγκάντα Σεντάι (Ιαπωνία)-Σεούλ (Νότια Κορέα)
10/04: Μπουριράμ Γιουνάιτεντ (Ταΐλάνδη)-Ζιανγκσού Σέιντι (Κίνα)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Σεούλ 7, Ζιανγκσού Σέιντι 4, Βεγκάλτα Σεντάι 2, Μπουριράμ Γιουνάιτεντ 2.

Έκτος Όμιλος
Γιέονμπρουκ Χιουντάι Μότορς (Νότια Κορέα)-Ουρούβα Ρεντ Ντάιμοντς (Ιαπωνία) 2-2
Μουανγκθόνγκ Γιουνάιτεντ (Ταϊλάνδη)-Γκουανζού Εβεργκράντε (Κίνα) 1-4
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Γκουανζού Εβεργκράντε 10, Γιέονμπουκ Χιουντάι Μότορς 6, Ουρούβα Ρεντ Ντάιμοντς 4, Μουανγκθόνγκ Γιουνάιτεντ 1.

Έβδομος Όμιλος
10/04: Πόχανγκ Στίλερς (Νότια Κορέα)-Σανφρέσε Χιροσίμα (Ιαπωνία)
10/04: Μπεγίνγκ Γκουάν (Κίνα)-Μπουνιοντκόρ (Ουζμπεκιστάν)
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Μπουνιοντκόρ 5, Πόχανγκ Στίλερς 5, Μπεγίνγκ Γκουάν 5, Σανφρέκε Χιροσίμα 0.

Όγδοος Όμιλος
Γκουίζου Ρένχε (Κίνα)- Σέντραλ Κοστ Μάρινερς (Αυστραλία) 2-1
Κασίβα Ρέισολ (Ιαπωνία)-Σουόν Σάμσουνγκ Μπλούγουινγκς (Νότια Κορέα) 0-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (4 αγώνες): Κασίβα Ρέισον 10, Γκουιζού Ρένχε 4, Σέντραλ Κοστ Μάρινερς 4, Σουόν Σάμσουνγκ Μπλούγουινγκς 3.

Πανζουρλισμός στα αποδυτήρια – Συνθήματα από παίκτες και Αταμάν!
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο Γιαννακόπουλος ανακοίνωσε τον Ναν
Champions League: Η Μπορούσια Ντόρτμουντ… ξέρανε την Παρί και πάει τελικό!