Καλαμαριά – ΠΑΟΝΕ 2-0

Με άνετη νίκη επί του ΠΑΟΝΕ με 2-0 διατήρησε η Καλαμαριά το ελαφρύ προβάδισμα που έχει έναντι του Κορδελιού, μία αγωνιστική πριν το μεταξύ τους ντέρμπι.

Παρουσιάζοντας μια πολύ καλή εικόνα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, οι Πόντιοι έδειξαν ότι βρίσκονται σε πολύ καλή κατάσταση, μία εβδομάδα πριν την διεξαγωγή του ντέρμπι που όπως όλα δείχνουν θα κρίνει τον τίτλο. Στο γήπεδο βρέθηκαν και περίπου 700 φίλαθλοι της Καλαμαριάς που με φωνές και συνθήματα έκαναν την δική τους πρόβα τζενεράλε εν όψει του επικείμενου αγώνα με το Κορδελιό.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το «καλημέρα», αφού μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Λευκαρίτης μετά από παράλληλη σέντρα του Καραλιόπουλου παραβίασε την εστία του ΠΑΟΝΕ.  Στο 10΄ ο Απόλλωνας είχε μια ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του όταν και πάλι ο Καραλιόπουλος βρήκε με σέντρα τον Λεπτοκαρίδη, αλλά το σουτ του τελευταίου πέρασε πάνω από την εστία του Κασλή.

Ένα τέταρτο αργότερα (26΄) ο Απόλλωνας «κλείδωσε» την νίκη όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Καραλιόπουλου λίγο έξω από την περιοχή ο Λουιζίδης με κεφαλιά έγραψε το 2-0.

Στην επανάληψη, ο Απόλλωνας κατέβασε ρυθμούς και το γεγονός αυτό έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΝΕ  να πάρει πρωτοβουλίες, χωρίς όμως αντίκρισμα, καθώς οποιαδήποτε επιθετική προσπάθεια κι αν επιχείρησε «σκόνταφτε» πάνω στην συμπαγή άμυνα των Ποντίων.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα οι Πόντιοι είχαν την ευκαιρία να επιτύχουν ένα ακόμα γκολ, όταν  μετά από λάθος της άμυνας του ΠΑΟΝΕ ο Λεπτοκαρίδης έφτασε μέχρι την εστία του Κασλή, πέρασε και αυτόν, αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.

ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ:  Καρατζιοβαλής, Παραλίκης, Μαλακόζης (87΄ Καϊάφας), Λουιζίδης, Σαπανίδης, Καλαϊτζίδης, Καραλιόπουλος (69΄Μπουλγκουρίδης), Καραπατσακίδης, Λεπτοκαρίδης, Λευκαρίτης (60΄ Σακκάς), Παπαποστόλου.

Π.Α.Ο.Ν.Ε.:  Κασλής, Γιατσιάτσος, Ρούντος, Αλεξιάδης, Πανίδης, Αποστολάς (51΄ Παρλαπανίδης), Καμπούρης, Αποστόλου, Σαρηγιαννίδης (46΄ Μπουζάς), Γεωργιάδης, Αναστασιάδης (63΄ Τσίλης).

Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής
Αντσελότι:« Αύριο ο Κουρτουά, με Μπάγερν θα παίξει ο Λούνιν»
Europa Conference League: O Ελ Κααμπί MVP των πρώτων ημιτελικών
EURO 2024: Η UEFA άναψε το πράσινο φως για 26 παίκτες