«Καθάρισαν» οι… συνήθεις ύποπτοι, 2-0 ο ΠΑΟΚ τον Λεβαδειακό

Με τέρματα των Αθανασιάδη (57’) και Σαλπιγγίδη (61’) ο ΠΑΟΚ επικράτησε στον πρώτο προημιτελικό του Λεβαδειακού 2-0 και πήρε σαφές προβάδισμα για την πρόκριση.

Ο «Δικέφαλος» έκαμψε την αντίσταση των «πράσινων» στο δεύτερο ημίχρονο, κυρίως χάρις στο γρήγορο τέρμα του Αθανασιάδη στο 57’ σε μία φάση που προκάλεσε πολλές αντιδράσεις από τους φιλοξενούμενους, μια και την ώρα που πήρε την μπάλα ο Έλληνας άσος, ήταν οφσάιντ. Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους «ασπρόμαυρους» τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Σαλπιγγίδη να σκοράρει για ένα ακόμα εντός έδρας ματς και πλέον οι γηπεδούχοι έχουν τον πρώτο… λόγο για τα ημιτελικά.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ που θα έδιωχνε το άγχος, ωστόσο, οι Βοιωτοί είχαν κλείσει καλά τους διαδρόμους προς την εστία του Κυριακίδη και είχαν ως στόχο να χτυπήσουν στην κόντρα.

Μάλιστα, η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήταν για τους φιλοξενούμενους, όταν στο 21’ ο Μάρτινς έγινε αποδέχτης της μπαλιάς του Μαχαίρα και από το ύψος της περιοχής με δυνατό σουτ απείλησε τον Ιτάνζ, που ενήργησε σωστά και μπλόκαρε.

Η… απάντηση του ΠΑΟΚ ήρθε δύο λεπτά αργότερα με το δυνατό σουτ του Καμαρά έξω από την περιοχή, ωστόσο, η μπάλα πέρασε άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κυριακίδη. Η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι απείλησαν στο 27’ με τον Αποστολόπουλο και στο 28’ με τον Καμαρά, αλλά ισάριθμες φορές ενήργησε σωστά ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με μία καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπουμάλ να κάνει το σουτ ανάμεσα στο αμυντικό δίδυμο του ΠΑΟΚ, όμως και πάλι ο Ιτάνζ ήταν στην σωστή θέση και μπλόκαρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Γιώργου Δώνη μπήκαν με σαφώς επιθετικούς προσανατολισμούς, ωστόσο και πάλι η καλή αμυντική λειτουργία των Βοιωτών δεν τους επέτρεψαν να απειλήσουν σημαντικά την εστία του Κυριακίδη. Τη… λύση για τον «Δικέφαλο» έδωσε ο Αθανασιάδης, ο οποίος στο 57’ άνοιξε το σκορ. Πάντως, ο Έλληνας άσος, μόλις πήρε την μπάλα από την κόντρα του Λόρενς ήταν εμφανώς σε θέση οφσάιντ, χωρίς να υποδειχθεί από το διαιτητικό τρίο.

Μάλιστα, οι «ασπρόμαυροι» ευτύχησαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους, τέσσερα λεπτά αργότερα, εκμεταλλευόμενοι τη σύγχυση των «πράσινων» και στο 61’ ο Σαλπιγγίδης με προβολή μέσα από την περιοχή, έκανε το 2-0 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα στον «Δικέφαλο του Βορρά». Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι με τον Λόρενς, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Στην συνέχεια, ο Λεβαδειακός ανέβασε… στροφές και προσπάθησε να πετύχει ένα τέρμα που θα έδινε άλλη σημασία στον επαναληπτικό, αλλά οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου προσπαθούσαν να απειλήσουν κυρίως με στημένες φάσεις, οι οποίες αποτέλεσαν εύκολη… λεία για τον Ιτάνζ, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πανηγυρίσει τη νίκη 2-0 και πλέον έχουν τον πρώτο λόγο για τον επαναλητπικό στο Στάδιο της Λιβαδειάς.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιάχος (Χίου), ο οποίος έδειξε την κίτρινη κάρτα στους Γκαρσία, Λάζαρ, Ρομέου και Μάρτινς

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Αποστολόπουλος, Κατσουράνης, Σίλντενφελντ, Λίνο, Λόρενς (92' Κωνσταντινίδης), Γκαρσία (67’ Κάτσε), Λάζαρ, Καμαρά, Σαλπιγγίδης (90’ κουμάλο), Αθανασιάδης.

Λεβαδειακός: Κυριακίδης, Νικολακάκης, Χοσέμι, Λισγάρας, Μεντί, Μαχαίρας, Κόρμπος (64’ Ζησόπουλος), Ρομέου, Μάρτινς (73’ Καγιεχόν), Μπουμάλ (64’ Πόι), Βασιλείου.

Θυμηθείτε τα γκολ και την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τον πρόσφερε το Onsports:

{coveritlive}a8bd1e4175{/coveritlive}

Τζώρτζογλου: «Θα έχουμε διαφορετικό ποδόσφαιρο αν αφήσουν τον Γραμμένο να περάσει τη φιλοσοφία του»
Απόλλων Σμύρνης: Παρουσίαση εμφανίσεων και μεταγραφικών αποκτημάτων (photos)
Συμφωνία Super League με NOVA - Καταργούνται τα πλέι οφ
Ατρόμητος: Κυκλοφόρησαν τα εισιτήρια με Απόλλωνα Σμύρνης
«Έφυγε» από τη ζωή η Ζωή Λάσκαρη
Αυτοί είναι οι στρατιώτες που παρασύρθηκαν από τρένο στα Οινόφυτα – Τι αναφέρει το ΓΕΣ
Φωτιά σε σκάφος ανοιχτά του Φαλήρου
Καταλονία - Επίθεση στο θέρετρο Καμπρίλς: Πέντε δράστες νεκροί - Έξι πολίτες τραυματίες (vids)