ΠΑΟ Κοσμίου-Ολυμπιακός Ροδόπολης 3-2

Δυσκολεύτηκε, αλλά στο τέλος ο ΠΑΟ Κοσμίου κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του Ολυμπιακού Ροδόπολης, επικρατώντας 3-2 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 12ης αγωνιστικής.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν εντυπωσιακό, με τους Σερραίους να ανοίγουν το σκορ στο 16’ με τον Τζελεμπή για το 0-1. Τρία λεπτά αργότερα ο Λιανός με σουτ από τα 35 μέτρα ισοφάρισε σε 1-1 για τους γηπεδούχους. Στο 26’ ο Καμπιώτης έβαλε μπροστά στο σκορ τον ΠΑΟ Κοσμίου για το 2-1, αλλά ο Ολυμπιακός Ροδόπολης ισοφάρισε στο 36’ σε αντεπίθεση με τον Δημητριάδη.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σάββα Αϊβάζη πίεσαν ασφυκτικά τους Σερραίους, αλλά ο τερματοφύλακάς τους, Πεχλιβανίδης ήταν αυτός που σταμάτησε πολλές φάσεις. Στο 80’ ο Καμπιώτης με γυριστή κεφαλιά έκανε το 3-2 που έμελλε να είναι και το τελικό, καθώς στο 90+2’ ο Πεχλιβανίδης του Κοσμίου έπιασε το σουτ αλλά η μπάλα έγλυψε το κάθετο δοκάρι και έφυγε άουτ.

ΠΑΟ ΚΟΣΜΙΟΥ: Πουλακίδας, Τρίχας, Βαλσαμίδης, Κωνσταντινίδης, Κοφιώτης, Γεμενετζής (60’ Στάυρου), Μορφακίδης (66’ Λιάρος), Λιανός, Καμπιώτης, Λυκούδης, Πεχλιβανίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΡΟΔΟΠΟΛΗΣ: Πεχλιβανίδης, Ζαγκότας, Θεοδοσέλης, Εμμανουηλίδης, Μαυρουδής, Τρύφωνας, Τζελεμπής (86’ Κεχαγιάς), Δημητριάδης, Σαμουηλίδης, Τάτσιος (82’ Κουβέλογλου), Παπαδόπουλος (74’ Νικηφόρου)

Συγκλονιστικός Γκιστ για Παναθηναϊκό και Ευρωλίγκα! (video)