Κόπα Λιμπερταδόρες: Έλυσε τον… γρίφο ο Σκόκο (videos)

Νικηφόρα ξεκίνησαν οι Νιούελς Ολντ Μπόις τις υποχρεώσεις τους στο Κόπα Λιμπερταδόρες, καθώς επικράτησαν με 3-1 της Ολίμπια από την Παραγουαή.

Πάντως το σκορ άνοιξε στο 70ό λεπτό, όταν ο πρώην μεσοεπιθετικός της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, βρήκε στόχο από τη βούλα του πέναλτι. Ακολούθησε τέρμα του Χοράσιο Ορζάν στο 75ο λεπτό και του Μάξι Ροντρίγκεζ στο 89ο, ενώ στο 88ο ο Φρέντι Μπαρέιρο μείωσε σε 2-1 για τους Παραγουανούς. Παράλληλα, μία άλλη ομάδα της Αργεντινής, η Άρσεναλ Σαραντί γνώρισε την ήττα με 2-1 στη Βολιβία από τη Δε Στρόνγκεστ. Οι Αλεχάντρο Κουματσέρο (17ο) και Λουίς Μελγκάρ (83ο) βρήκαν δίχτυα για τους γηπεδούχους, ενώ ο Ντάριο Μπενεντέτο ισοφάρισε προσωρινά σε 1-1 με γκολ στο τρίτο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου. Επίσης, στο 78ο λεπτό αποβλήθηκε ο Εμίλιο Ζελάγια.

Πάντως δεν έλλειψε το «μπαμ» στην πεντάδα αναμετρήσεων της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής, αφού η Χουακιπάτο από τη Χιλή επικράτησε με 2-1 της Γκρέμιο στη Βραζιλία. Οι «ιμόρταλ» δεν ανταποκρίθηκαν στον τίτλο του φαβορί, αλλά απλά μείωσαν σε 2-1 με πέναλτι του Ερνάν Μπάρκος στο 54ο λεπτό. Προγενέστερα, οι Φεντερίκο Φαλκόνε (16ο) και Μπράιαν Ροντρίγκεζ (50ό) διαμόρφωσαν το 2-0.

Σε αντίθεση με την παραπάνω βραζιλιάνικη ομάδα, η Παλμέιρας κέρδισε με 2-1 τη Σπόρτινγκ Κριστάλ χάρη σε γκολ των Ενρίκ στο 39ο λεπτό και του Πατρίκ Βιερά στο 68ο. Στο 51ο ο Κάρλος Λομπατόν ισοφάρισε για τους Περουβιανούς με εκτέλεση πέναλτι. Τέλος, η Ντεπόρτες Τολίμα από την Κολομβία επικράτησε με 2-1 της Σέρο Πορτένιο από την Παραγουάη. Το σκορ άνοιξε στο 32ο λεπτό με αυτογκόλ του Λουίς Καρντόζο, ενώ ο Νταβίντ Σίλβα διαμόρφωσε το 2-0 στο 59ο λεπτό. Στο 76ο μείωσε σε 2-1 ο Ουίλιαμς Μαρτίνεζ και οι φιλοξενούμενοι πίεσαν μέχρι το 90ό, αλλά δεν μπόρεσαν να αποσπάσουν τον βαθμό της ισοπαλίας.