Σαρωτική Λιμπερτάδ

Με το εμφατικό 5-1 επικράτησε η Λιμπερτάδ της Σαν Μαρτίν στο παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο του Κόπα Λιμπερταδόρες.

Οι Περουβιανοί που φιλοξενήθηκαν στο «Νικολάζ Λεόν» της Ασουνσιόν, προηγήθηκαν μόλις στο 4’ με τον Χερμάν Αλεμάνο, ωστόσο αυτό ήταν αρκετό για να… πάρουν μπροστά οι γηπεδούχοι και να αρχίσει ένας καταιγισμός τερμάτων από πλευράς Παραγουανών.

Μόλις στο 14’ ο Ροντρίγκο Ρόχας έφερε το ματς στα ίσα ενώ στο 18’ ο Άνχελ Ορούε έκανε το 2-1 και έδωσε προβάδισμα στην Λιμπερτάδ. Πριν ακόμα φύγει το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 28’, ο Μανουέλ Μασιέλ έδωσε ισχυρό προβάδισμα στους γηπεδούχους με το 3-1 που σημείωσε.

Στην επανάληψη ήρθαν ακόμα δύο γκολ για την Λιμπερτάδ, με τον Βίκτορ Αγιάλ στο 50’ και τον Ομάρ Πούσο στο 84’ να ανεβάζουν το δείκτη του σκορ στο 5-0 που ήταν και το τελικό της επικράτησης της ομάδας της Παραγουάης.

Λιμπερτάδ: Βάργκας, Πορτοκαρέρο, Μπόνετ (88' Ρομέρο), Σαμούδιο, Κανούτο, Κάσερες, Ακίνο, Ρόχας (74' Πούσο), Αγιάλα, Ορούε, Μασιέλ (67' Γκαμάρα)

Σαν Μαρτίν: Φάρο, Μορέιρα, Κοντρέρας, Γκουιζαθόλα, Κόρθο, Φερνάντεζ (45' Μαρινέλι), Μπαλμπίν (44' Φρέτες), Χινοστρόζα, Κιντέρος (63' Κουέβας), Αλεμάνο, Αριόλα