Σκοτία: Της ανατροπής στο Τάνανταϊς!

Ματσάρα με όλη τη σημασία της λέξης διεξήχθη στο «Τάνανταϊς» του Νταντί, όπου η Γιουνάιτεντ προηγήθηκε 3-0, αλλά θα πρέπει να νιώθει και ευτυχής που τσίμπησε τον βαθμό στο... παρά ένα.

Οι φίλοι των «τρομοκρατών» ενθουσιάστηκαν με το ξεκίνημα της ομάδας τους και μάλλον έβαζαν στοιχήματα στα πόσα θα σταματήσει η Νταντί Γιουνάιτεντ. Πρώτο γκολ στο 5' από αυτογκόλ του Μίκινγκς, δεύτερο στο αμέσως επόμενο λεπτό από τον Ντάλι, 3-0 στο 8' από τον Σκάτσελ. Μέχρι εδώ καλά...

Η Ινβερνές, όμως, δικαίωσε τη φήμη που τη χαρακτηρίζει ως την ομάδα που δεν τα παρατά ποτέ. Και δικαιώθηκε κι η ίδια... Ο ΜακΚάι (φωτό) μείωσε στο 26' και δύο λεπτά αργότερα έδωσε ενδιαφέρον στο ματς κάνοντας το 3-2. Στο 62', μάλιστα, ολοκλήρωσε το προσωπικό του σόου ισοφαρίζοντας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι! Και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη οι «χαϊλάντερς» βρήκαν πορτοφάλι πέφτοντας στη λίμνη του Λοχ Νες, καθώς έκαναν το 4-3 με τον Γουόρεν. Πάλι καλά για τους γηπεδούχους που κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις και με την εύστοχη εκτέλεση του Ντάλι, πήραν τον βαθμό...

Στα άλλα ματς της ημέρας στην Πρέμιερ Λιγκ, η πρωτοπόρος Σέλτικ επικράτησε 2-0 της Σεντ Μίρεν στο Πάρκχεντ, με τον Σαμαρά να παίζει για 75' αλλά να μην σκοράρει, ενώ η Μάδεργουελ πέρασε ξανά μόνη δεύτερη στη βαθμολογία, φεύγοντας με νίκη από το Εδιμβούργο και κάνοντας μεγάλη ανατροπή καθώς έχανε 2-0 από τη Χιμπέρνιαν, αλλά το γύρισε (3-2).

Μεγάλο διπλό στο Πίτορντρι εις βάρος της Αμπερντίν πήρε η Κιλμάρνοκ, ενώ τα άλλα δύο παιχνίδια του Σαββάτου δεν ανέδειξαν νικητή.