Αργεντινή: Άλλος… αέρας στη Ρίβερ Πλέιτ (videos)

Εκτός έδρας νίκη με 2-0 πέτυχε η Ρίβερ Πλέιτ στην τελευταία αγωνιστική της Inicial, ενώ η Ιντεπεντιέντε θα αλλάξει χρονιά στη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι «μιλονάριος» του Ραμόν Ντιάζ κατέβαλαν τη Σαν Μαρτίν, με το Μάνουελ Λανζίνι να ανοίγει το σκορ στο 58ο λεπτό και τον Κάρλος Σάντσεζ να διαμορφώνει το 2-0 πέντε λεπτά αργότερα, με ασύλληπτο σουτ. Η Ρίβερ ολοκλήρωσε την Inicial με 29 βαθμούς, που την απομακρύνουν αρκετά από τον κίνδυνο νέου υποβιβασμού εν όψει του Final. Αντίθετα, η Ιντεπεντιέντε παραχώρησε 2-2 στην Κολόν, οπότε θα παραμείνει στις «επικίνδυνες» θέσεις μέχρι το Φεβρουάριο. Το σκορ άνοιξε στο πρώτο λεπτό ο Όσμαρ Φερέιρα με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ, αλλά ο Εμάνουελ Γκιγκλιότι σημείωσε την ανατροπή για τους «σαμπαγέρο» με γκολ στο 47’ και το 51’. Στο 63ο λεπτό ο Ερνέστο Φαρίας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα ύστερα από ωραία ενέργεια του Φαμπιάν Βάργκας, πρώην επιθετικού της ΑΕΚ. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Σάμουελ Κάσερες των γηπεδούχων.