Διαγόρας Ρόδου – Ολυμπιακός Λαυρίου 1-4

Τι και αν ο Διαγόρας έφθασε πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση των πρώτων βαθμών στο φετινό πρωτάθλημα του 9ου ομίλου της Δ΄ Εθνικής, τελικά δεν γλίτωσε μία ακόμα εντός έδρας συντριβή, αυτή τη φορά από τον Ολυμπιακό Λαυρίου με 4-1, για την 7η αγωνιστική.

Η ομάδα από το «Σμαραγδένιο νησί» άνοιξε το σκορ με πλασέ του Διακάκη στο 17΄, κρατώντας το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Με την έξοδο ωστόσο από τα ντους οι ποδοσφαιριστές του Πέτρου Ρουτζιέρη θυμήθηκαν τον παλιό… κακό τους εαυτό, μαζεύοντας την μπάλα από τα δίχτυα τους τέσσερις φορές!

Το χορό των γκολ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε ο Γιαχάεβ στο 52' με ατομική προσπάθεια και σουτ, ενώ εννιά λεπτά αργότερα, κάνοντας του κεφαλιού του, ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Στη συνέχεια (73') τη σκυτάλη πήρε ο Τσιώλης «γράφοντας» το 3-1, επίσης με κεφαλιά μετά από σέντρα του Βελετάκου, με τον Πάλλη να διαμορφώνει το τελικό 4-1, με προβολή, δέκα λεπτά πριν εκπνεύσει η κανονική διάρκεια του αγώνα. Δημιουργός και πάλι ο Βελετάκος.

Με αυτό το τρίποντο, ο Ολυμπιακός πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, φθάνοντας τους 10 βαθμούς, ενώ ο Διαγόρας δε λέει να ξεκολλήσει από τον πάτο…

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ (Πέτρος Ρουτζιέρης): Τύρελλης, Καραγιάννης (54' λ. τρ. Μπότσης), Παπαδημητρίου, Κενενούνης, Κιλασίν, Καρπούζης, Σκυλλαράκης (63' Μπάρδης), Καραγεωργίου, Ιμεραλιλάϊ, Διακάκης, Φλεβάρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΥΡΙΟΥ (Γιώργος Παπαϊωάννου): Αραχωβίτης, Βαφειάδης Θ., Τσιώλης (82' Τσοπανάκης), Βαφειάδης Στ., Μπεργιάννης, Μούργος (67' Πάλλης), Πούλος, Γιαχάεβ Α., Γιαχάεβ Β., Βελετάκος (82' Κωστάκης), Αμπντέλ Ραχήμ.

Ολυμπιακός: Πονοκέφαλος με Ορτέγκα ενόψει Άστον Βίλα