Την «βύθισε»

Ο Ολυμπιακός Λευκωσίας νίκησε με 3-1 τον ΑΠΟΠ/Κινύρας μέσα στην Πέγεια και την οδήγησε πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Μετά από αυτή του τη νίκη ο Ολυμπιακός έφτασε στους 33 βαθμούς και όλα δείχνουν ότι θα αποφύγει τις περιπέτειες, την ώρα που ο ΑΠΟΠ/Κινύρας έμεινε στους 19 και πολύ δύσκολα θα μπορέσει να παραμείνει στην κατηγορία.

Οι φιλοξενούμενοι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειξαν τις προθέσεις τους καθώς προηγήθηκαν στο 5’ με τον Σόουζα, ενώ ο ΑΠΟΠ/Κινύρας έμεινε με 10 παίκτες στο 37’ με το έργο του να γίνεται πιο δύσκολο. Στην επανάληψη, ο Ζοάο Πάολο σκόραρε δεύτερη φορά για τον Ολυμπιακό στο 55’ και «σφράγισε» ουσιαστικά τη νίκη της ομάδας του.

Παρά το γεγονός ότι οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 68’ με τον Παύλου, δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς αφού ο Ζοάο Πάολο και πάλι, ήταν αυτός που σημείωσε το τελικό 3-1 στο 72’ και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο την καλή εμφάνιση της ομάδας της Λευκωσίας.

ΑΠΟΠ/ΚΙΝΥΡΑΣ: Ζέσεβιτς, Ανιουέτα, Κολί, Ντε Κάστρο, Ταλ, Λόπες, Λούκμαν (76' Φυλακτού), Καρπόνι, Παύλου, Σιόνμιν, Άνι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χίντι, Παουλίνιο, Ριμπέιρο, Πίνα, Ντουάρτε, Ντεντέ, Σόουζα (81' Πολυκάρπου), Καϊάδο (66' Μέρσιο), Κενμόγκνε (79' Αντρέ), Τσιντί, Ζοάο Πάολο

Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι
Ρεάλ Μαδρίτης: Θέμα χρόνου η μαθηματική στέψη της στη LaLiga
Premier League: Με «τριάρα» συνεχίζει πρώτη η Άρσεναλ, νίκη «ανάσα» για τη Νότιγχαμ
Γιάννης Αντετοκούνμπο: «Ακόμα δεν μπορώ να τρέξω! Θα μου πάρει καιρό στο επίπεδο που θέλω»