CONCACAF Champions League: Αποκλείστηκε η Σίβας Γουαδαλαχάρα (video)

Η Σίβας Γουαδαλαχάρα επικράτησε της Χελαχού με 2-1, αλλά η ομάδα από τη Γουατεμάλα προκρίθηκε στα προημιτελικά του CONCACAF Champions League.

Οι Μεξικανοί έπρεπε να κερδίσουν και να ανατρέψουν το 1-0 της Χελαχού στο πρώτο μεταξύ τους ματς, ώστε να προκριθούν. Υπό το βλέμμα του Γιόχαν Κρόιφ, η Σίβας προηγήθηκε με 2-0 στο 64ο λεπτό χάρη σε γκολ του Λουίς Άνχελ Μοράλες Ρόχας. Στο 42ο λεπτό ο Χεσούς Ενρίκε Σάντσεζ είχε ανοίξει το σκορ. Κόντρα στον ρυθμό της αναμέτρησης ο Άλαν Αλεμάν Αβίγια μείωσε σε 2-1 στο 78ο λεπτό εκμεταλλευόμενος λάθος της αντίπαλης άμυνας και χάρισε την πρόκριση στη Χελαχού. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ομάρ Αλεχάντρο Εσπάρζα και πιστοποίησε τον αποκλεισμό της ομάδας του.

Σε άλλο ματς, οι Λος Άντζελες Γκάλαξι κατέβαλαν με 3-2 την Ισίδρο Μεταπάν στο Ελ Σαλβαδόρ παρατάσσοντας αναπληρωματικούς, αφού είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση. Δύο γκολ πέτυχε ο Τζακ Μακ Μπιν και ένα ο Μάικλ Στέφενς. Για τους γηπεδούχους σκόραραν οι Ροντόλφο Σουάρεζ Ντίαζ και Νικολάς Μουνιόζ. Ο δεύτερος, μάλιστα, συμπλήρωσε έξι γκολ στη διοργάνωση, την οποία αποχαιρετά σαν πρώτος σκόρερ.

Παρακάτω ο «χάρτης» του CONCACAF Champions League:
ΠΡΩΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΑΝΤΟΣ ΛΑΓΚΟΥΝΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 12, Τορόντο (Καναδάς) 6, Αγκουίλα (Ελ Σαλβαδόρ) 0.

ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΧΕΡΕΝΤΙΑΝΟ (ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ) 10, Ρέαλ Σολτ Λέικ (Η.Π.Α.) 7, Τάουρο (Παναμάς) 0.

ΤΡΙΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΧΙΟΥΣΤΟΝ ΝΤΑΙΝΑΜΟ (Η.Π.Α.) 8, Ολίμπια (Ονδούρα) 5, Σαντανέκος (Ελ Σαλβαδόρ) 3.

ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΙΑΤΛ ΣΑΟΥΝΤΕΡΣ (Η.Π.Α.) 12, Μαραθόν (Ονδούρα) 4, Καλεντόνια (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 1.

ΠΕΜΠΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΓΚΑΛΑΞΙ (Η.Π.Α.) 10, Άιλαντερς (Πουέρτο Ρίκο) 4, Ισίδρο Μεταπάν (Ελ Σαλβαδόρ) 3.

ΕΚΤΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΤΙΓΚΡΕΣ (ΜΕΞΙΚΟ) 8, Αλαχουελένσε (Κόστα Ρίκα) 7, Ρεάλ Εστελί (Νικαράγουα) 1.

ΕΒΔΟΜΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΜΟΝΤΕΡΕΪ (ΜΕΞΙΚΟ) 12, Μουνισιπάλ (Γουατεμάλα) 6, Τσορίγο (Παναμάς) 0.

ΟΓΔΟΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΧΕΛΑΧΟΥ (ΓΟΥΑΤΕΜΑΛΑ) 7, Σίβας Γουαδαλαχάρα (Μεξικό) 7, Κονέξιον (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 2.

Α/Α

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ

05-07/03

12-14/03

1

Τίγκρες (Μεξικό)-Σιάτλ Σάουντερς (Η.Π.Α.)

2

Χιούστον Ντάιναμο (Η.Π.Α.)-Σάντος Λαγκούνα (Μεξικό)

3

Χερεντιάνο (Κόστα Ρίκα)-Λος Άντζελες Γκάλαξι (Η.Π.Α.)