Αργεντινή: «Φαντάσματα» για τη Ρίβερ Πλέιτ (videos)

Στην πρώτη θέση ανέβηκε η Νιούελς Ολντ Μπόις, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Μπόκα Τζούνιορς. Προς υποβιβασμό οδεύει ξανά η Ρίβερ Πλέιτ.

Το λάθος του τερματοφύλακα, Όσκαρ Ουστάρι, αποδείχθηκε μοιραίο για την Μπόκα. Ο Αργεντινός δεν «καθάρισε» εύκολη φάση στο 33ο λεπτό, επιτρέποντας στο Μάριο Ρεγκέιρο να ανοίξει το σκορ. Στο 81’ ο πρώην επιθετικός του Άρη αποβλήθηκε, αλλά ο Ντιέγκο Βαλέρι «κλείδωσε» τη νίκη της Λανούς, με 2-0, στο 87’. Αυτή ήταν η πρώτη φορά που ο Γκουιλέρμο Μπάρος Σελότο αντιμετώπισε, ως προπονητής πλέον, την πρώην ομάδα του (ήταν παίκτης των «χεϊνέσες» από το 1997 μέχρι το 2007).

Ο πρώτος σκόρερ του Incial και άλλοτε άσος της ΑΕΚ, Νάτσο Σκόκο, βρήκε πρώτος δίχτυα στο εκτός έδρας 2-1 της Νιούελς κατά της Κολόν. Στο 61’ ο Μάρκος Κάσερες σημείωσε το 2-0, ενώ ο Λούκας Μούγκνι μείωσε σε 2-1 στο 73’. Στο 70ό λεπτό ο Ματίας Καχάις πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα ανάμεσα στη Ρασίνγκ Κλουμπ και τη Ρίβερ Πλέιτ, το οποίο άφησε τους «μιλονάριος» στην προτελευταία θέση της τριετής κατάταξης! Η Ρίβερ κυριάρχησε, με τον Νταβίντ Τρεζεγκέ να χάνει δύο σπουδαίες ευκαιρίες, αλλά η ομάδα των 33 πρωταθλημάτων έμεινε για πέμπτο παιχνίδι χωρίς νίκη, κάτι που ενόχλησε τους φανατικούς οπαδούς της, οι οποίοι ξέσπασαν διαλύοντας ό,τι βρήκαν στο πέρασμά τους φεύγοντας από το «Momumental» του Μπουένος Άιρες. Από την πλευρά της, η Σαν Μαρτίν συνέτριψε με 4-0 τη νεοφώτιστη Κίλμες και ξέφυγε από τις επικίνδυνες θέσεις της τριετής κατάταξης. Σκόρερ ήταν ο Γκαστόν Καπράρι στο 7ο λεπτό, ο Ουμπέρτο Μποτέγιο στο 12ο, ο Χόρχε Λούνα στο 42ο και ο Σεμπάστιαν Πένκο στο 79ο. Ο Λουίς Αρντέντε απέκρουσε πέναλτι του μέσου της Κίλμες, Μίγκελ Κάνεο, στο 31ο λεπτό.

ΠΑΟΚ: «Ναυάγησε» η σκέψη για φιλικό παιχνίδι με τον Προμηθέα
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα: «Τελικός» επιβίωσης στο ΣΕΦ - Η ώρα και το κανάλι