«Σκοτσέζικο ντους» για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Επέστρεψε στη δράση ο Ντάρεν Φλέτσερ, αλλά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υπέστη «φιλική» ήττα με 2-1 από την Αμπερντίν.

Πρόκειται, φυσικά, για την παλιά ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκιουσον. Ο έμπειρος τεχνικός μάλλον ήθελε μία καλύτερη εμφάνιση, αλλά στα θετικά καταγράφηκε η επανεμφάνιση του Φλέτσερ, ο οποίος πέρασε σαν αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την αποθέωση. Άλλωστε ο 28χρονος μέσος έχει μείνει εκτός γηπέδων τους τελευταίους εννέα μήνες λόγω τραυματισμού.

Στα του αγώνα, ο Τζόνι Χέιζ άνοιξε το σκορ στο 38ο λεπτό εκμεταλλευόμενος ολιγωρία της άμυνας των Άγγλων. Στο 71ο λεπτό ο Τζο Σόνεσι διαμόρφωσε το 2-0, ενώ ο Άντερσον μείωσε σε 2-1 στο 81ο λεπτό. Επίσης, ο Ράιαν Γκιγκς σημάδεψε το δοκάρι με δυνατό σουτ στο πρώτο μισό του αρχικού 45λεπτου.

Στο παιχνίδι πήραν μέρος οι Ντουάιτ Γιορκ και Κλέιτον Μπλάκμορ για λογαριασμό των «κόκκινων διαβόλων». Δεν πρόκειται για μεταγραφές… βετεράνων, αλλά για αναγνώριση της προσφοράς τους στην ιστορική ομάδα του Μάντσεστερ.

Δεν θα μπορούσαν να λείψουν οι χούλιγκαν της Γιουνάιτεντ. Βρήκαν ένα μαγαζί στη σκοτσέζικη πόλη και το… λεηλάτησαν, μέχρι να φτάσει η αστυνομία. Παρακάτω το σχετικό βίντεο.

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (29/04) - Με LaLiga, Serie A και Super League 2
Παναθηναϊκός AKTOR, Αταμάν: «Πάμε βήμα βήμα - Να κερδίσουμε το πρώτο ματς»
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (29/04) - «Ροντέο» το πρωτάθλημα
Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»