Στην πρώτη κατηγορία η Ρίβερ Πλέιτ

Η Ρίβερ Πλέιτ εξασφάλισε την άνοδό της στην πρώτη κατηγορία της Αργεντινής, στην τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Συγκεκριμένα επικράτησε με 2-0 της Αλμιράντε Μπράουν και συμπλήρωσε 73 βαθμούς, οι οποίοι την έφεραν στην πρώτη θέση της κατάταξης της δεύτερης κατηγορίας. Έτσι περιόρισε σε ένα έτος το χρονικό διάστημα αποχής από το κορυφαίο πρωτάθλημα της Αργεντινής.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Νταβίντ Τρεζεγκέ σημείωσε αμφότερα τα γκολ, ενώ έχασε και πέναλτι. Μαζί με τη Ρίβερ προβιβάστηκε η Κίλμες, η οποία έφτασε στους 72 βαθμούς. Με 70 η Ινστιτούτο και με 69 η Ροζάριο Σεντράλ κατέλαβαν τις δύο επόμενες θέσεις της κατάταξης, οπότε θα δώσουν αγώνες μπαράζ με τον 18ο και το 17ο, αντίστοιχα, της τριετής κατάταξης της πρώτης κατηγορίας.

Στο μοναδικό σαββατιάτικο ματς της Primera Division, η Βελέζ κέρδισε με 2-1 τη Ρασίνγκ Κλουμπ. Ο Φεντερίκο Ινσούα άνοιξε το σκορ στο 37ο λεπτό για τη Βελέζ, που ολοκλήρωσε την Clausura με 33 βαθμούς. Στο 81ο λεπτό ο Ιβάν Πιλούντ ισοφάρισε σε 1-1 με κεφαλιά, αλλά ο Αουγκούστο Φερνάντεζ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στο 86ο λεπτό εκμεταλλευόμενος λάθος του Μάρκος Κάσερες.

Αμφότερες οι ομάδες, πάντως, ήταν αδιάφορες αναφορικά με το φετινό πρωτάθλημα. Αντίθετα, στους επτά κυριακάτικους (24/06) αγώνες θα κριθεί ο πρωταθλητής της Clausura, οι δύο ομάδες που θα δώσουν αγώνες μπαράζ για την παραμονή τους και η μία που θα ακολουθήσει την Ολίμπο στη δεύτερη κατηγορία με άμεσο υποβιβασμό.

Βρούτσης: «Καμία ανοχή σε παραβατικές συμπεριφορές»
Χάντμπολ Γυναικών: Ισοφάρισε η Πυλαία τον ΠΑΟΚ
BCL: Το σήκωσε η Μάλαγα