Απώλειες για Βάσκο Ντα Γκάμα και Ατλέτικο Μινέιρο (videos)

Στην κορυφή του Brasileiro διατηρήθηκε η Βάσκο Ντα Γκάμα, παρά το εκτός έδρας 1-1 με την Παλμέιρας.

Άλλωστε η Ατλέτικο Μινέιρο, η οποία προερχόταν επίσης από 4Χ4, ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Σάο Πάολο. Στο 41ο λεπτό ο Λουίς Φαμπιάνο σκόραρε και έφερε τους «τρικολόρ» στους εννέα βαθμούς.

Μία... συνηθισμένη εκτέλεση φάουλ του Ζουνίνιο διαμόρφωσε το 1-1 της Βάσκο στο «σπίτι» της Παλμέιρας. Το σκορ είχε ανοίξει ο Μαζίνιο στο 35ο λεπτό, αλλά η ομάδα του δεν ξέφυγε τελικά από τις «χαμηλές» θέσεις της κατάταξης.

Έστω και με 1-0, η Φλαμένγκο επικράτησε των... αναπληρωματικών της Σάντος. Ο Αργεντινός Ντάριο Σοτινέλι πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 87ο λεπτό με πέναλτι. Είναι φανερό, πως ο Μουρίσι Ραμάλιο δίνει βαρύτητα στο Κόπα Λιμπερταδόρες, στο τελικό του οποίου διεκδικεί την πρόκριση η Σάντος.

Την πρώτη της νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε η Μπαχία με το 2-1 επί της Σπορτ Ρεσίφε. Ο Ελίας άνοιξε το σκορ στο 14ο λεπτό και ο Φαχέλ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με κεφαλιά στο 85ο. Στο 69ο είχε ισοφαρίσει ο Μπρούνο Αγκουιάρ.

Με γκολ του Αντρέ Λουίζ η Πόντε Πρέτα πήρε επίσης την παρθενική της νίκη στη διοργάνωση. Μάλιστα επικράτησε της Κορίνθιανς σε τοπικό ντέρμπι και άφησε τους «τιμάο» στην «ουρά» της βαθμολογίας.

Οι Περέιρα, Μαρτσέλο και Τσέκο στο 24ο, στο 71ο και 73ο λεπτό, αντίστοιχα, έφεραν την Κοριτίμπα στο 3-0 επί της Ατλέτικο Γκοϊανένσε. Τέλος η Ναούτικο κέρδισε για πρώτη φορά σε... 21 χρόνια την Γκρέμιο χάρη σε γκολ του Ρονάλντο Άλβες στο 90ό λεπτό.