Ηρακλής Αμπελοκήπων-ΠΑΟΚ Κρηστώνης 1-0

Την παρουσία του στη Δ’ Εθνική τη νέα σεζόν για πρώτη φορά στην ιστορία του εξασφάλισε ο Ηρακλής Αμπελοκήπων, ύστερα από τη νίκη του με 1-0 επί του ΠΑΟΚ Κρηστώνης.

Μετά την λήξη του παιχνιδιού οι «κυανόλευκοι» πανηγύρισαν δεόντως την επιτυχία παρά το ότι την Τετάρτη δίνουν το τελευταίο παιχνίδι με αντίπαλο την Δόξα Πετρούσας, το οποίο όμως είναι αδιάφορο βαθμολογικά, αφού και οι δύο την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα αγωνίζονται στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής.

Ύστερα από ένα πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις, το παιχνίδι απέκτησε καλύτερο ρυθμό στη συνέχεια. Στο 51’ ο Ηρακλής Αμπελοκήπων είχε δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Γεραγώτη. Στο 55’ ο Ζγκούρι με σουτ έκανε το 1-0, ενώ στο 65’ ο Ζέζιου είχε νέο δοκάρι για τους γηπεδούχους. Στο 73’ ο Δαδανάς σημάδεψε για τρίτη φορά το δοκάρι του ΠΑΟΚ. Στο 88’ ο Χαψάς συμπλήρωσε το… καρέ των δοκαριών για τον Ηρακλή.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ: Διαμαντόπουλος, Παπαϊωάννου (63’ Ζέζιος), Σαΐπι, Χαψάς, Ποντίκης, Τσομπάνογλου, Αρχοντίδης, Γεραγώτης, Τελλιάδης (25’ Δαδανάς), Ζγκούρι, Σαπιασβίλι (83’ Μπόλης).

ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ: Ζίλσιζε, Πολυζόπουλος, Δεληγιώργης, Κουρουγιαννίδης, Γραμματικόπουλος Ι., Παπαδόπουλος, Δασκάλου (70’ Ντόκα), Λαΐδης), Δημόπουλος, Πότκας Κ. (63’ Αλεξανδρίδης Φ.), Αλεξανδρίδης Αλ.

Βασίλης Σπανούλης: Κορυφαίος προπονητής του BCL – Η συγκίνηση και το «ευχαριστώ τη γυναίκα μου»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρόωρος αποκλεισμός από το Madrid Open – Η μεγαλύτερη νίκη καριέρας του Μοντέιρο
Euroleague: Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε τα χέρια με την Παρτιζάν για νέο συμβόλαιο