«Πεντάρα» για Πόρτο, υποβιβάστηκε η Φεϊρένσε

Έγιναν επτά από τους οκτώ αγώνες της τελευταίας αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος, στα οποία οριστικοποιήθηκε ο υποβιβασμός της Φεϊρένσε.

Η Πόρτο είχε ήδη εξασφαλίσει το πρωτάθλημα και παρατάχθηκε με αρκετούς αναπληρωματικούς στον αγώνα με την Ρίο Άβε. Ωστόσο ο Κλέμπερ σημείωσε χατ τρικ διαμορφώνοντας τα 3-1, 4-2 και 5-2 στα τελευταία σαράντα λεπτά.

Με δύο γκολ του Μπρούνο Σέζαρ η δεύτερη Μπενφίκα κέρδισε με 3-1 τη Βιτόρια Σετουμπάλ. Στο Champions League προκρίθηκε και η Μπράγκα, η οποία δοκιμάζεται στην έδρα της Σπόρτινγκ, στον τελευταίο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος, ο οποίος είναι σε εξέλιξη.

Η έτερη «Ευρωπαία», Μαρίτιμο, έφερε εντός έδρας 1-1 με την Πάσος Φερέιρα. Αντίθετα η Φεϊρένσε ηττήθηκε με 3-1 από τη Ζιλ Βιθέντε και θα συνοδεύσει τη Λεϊρία στη δεύτερη κατηγορία. Άλλωστε, η Ακαντέμικα, η οποία «κινδύνευε», πήρε τη νίκη με 2-1 στην έδρα της Γκιμαράες, με γκολ του Εντίνιο, πρώην παίκτη της ΑΕΚ και του ΠΑΟΚ, στο 81ο λεπτό.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Τσιτσιπάς και Μπαντόσα συναντήθηκαν και κουβέντιασαν με τον Νεϊμάρ
Συγκλονιστικός Γιακουμάκης: «Δέχτηκα άπειρες... ευχές από ανθρώπους που δεν πήραν αγκαλιές κι αγάπη»