Υποβιβάστηκε η Ντανφέρμλιν

Με τρία γκολ στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά, η Χιμπέρνιαν εξασφάλισε τη σωτηρία της και τελικά κέρδισε με 4-0 την Ντανφέρμλιν, η οποία υποβιβάστηκε.

Ο Ματ Ντόχερτι πέτυχε το 1-0 στο πέμπτο λεπτό, ο Έοϊν Ντόιλ το 2-0 στο 11ο και ο Γκάρι Ο’ Κόνορ διαμόρφωσε το 3-0 στο 15ο λεπτό με πέναλτι ανήμερα των 29ων γενεθλίων του. Έτσι κρίθηκε ο αγώνας μεταξύ των δύο τελευταίων ομάδων της κατάταξης, καθώς η Ντανφέρμλιν αποδέχθηκε τον υποβιβασμό της.

Στο 81ο λεπτό ο Πολ Χάνλον ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, με ένα αμφισβητούμενο γκολ. Σε κάθε περίπτωση δεν επηρέασε την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Έτσι οι νικητές συμπλήρωσαν 33 βαθμούς και άφησαν την Ντανφέρμλιν στους 25. Αξίζει να σημειωθεί πως η Ρος Κάουντι έχει τερματίσει στην κορυφή της πρώτης κατηγορίας και εκτός απροόπτου θα ανέβει στη σκοτσέζικη Premier League.

Χιμπέρνιαν: Μπράουν, Μακ Πέικ, Ντόχερτι, Κουγιάμπι (46’ Φράνκομπ), Χάνλον, Σοάρες, Στίβενσον, Όσμποουρν, Κλάρος, Ο’ Κόνορ (69’ Ο’ Ντόναβαν), Ντόιλ (83’ Σπρούολ).
Ντανφέρμλιν: Σμιθ, Μακ Καν (46’ Καρντλ), Ντόουι, Μπόιλ, Μακ Μίλαν, Μάσον, Κερ, Χάρντι, Χάτον (69’ Μπούτσαναν), Γκράχαμ, Κιρκ (61’ Μπάροουμαν).

ΝΒΑ: Οι Λέικερς απέλυσαν τον προπονητή Ντάρβιν Χαμ
Προπονητής κατηγορείται για σεξουλική κακοποίηση έξι ανηλίκων – Σοκάρουν οι ενέργειές του