Κερδισμένες Ουντινέζε και Λάτσιο

Στην 3η θέση του Καμπιονάτο ανέβηκε η Λάτσιο μετά τη νίκη της με 2-0 απέναντι στην Αταλάντα. Στην 4η η Ουντινέζε που επικράτησε 2-0 της Τζένοα.

Την ευκαιρία να παραμείνει στην 3η θέση του ιταλικού πρωταθλήματος έχασε η Νάπολι, η οποία ηττήθηκε 2-0 από την Μπολόνια εκτός έδρας. Ο Ντιαμάντι στο 18’ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους με τον Ρούμπιν στο 64’ να διαμορφώνει το τελικό 2-0. Οι Μορλέο και Ντζεμαϊλί αποβλήθηκαν στις καθυστερήσεις.

Πολύ σημαντική νίκη για την 3η θέση και το Champions League πήρε η Λάτσιο που επικράτησε 2-0 της Αταλάντα εκτός έδρας. Ο Κόζακ στο 35’ άνοιξε το σκορ, με τον Στεντάρντο να αποβάλλεται για τους γηπεδούχους στο 81’. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τον Τσάνα στο 90’.

Σημαντική νίκη πήρε και η Ουντινέζε, η οποία απέναντι στην Τζένοα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες, επικρατώντας 2-0. Ο Ντι Νατάλε με τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Κούτσκα (29’) και ο Παλάσιο (38’) αποβλήθηκαν για τους φιλοξενούμενους με τον Φλόρο Φλόρες να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 66’.

Σε ένα αδιάφορη παιχνίδι, η Νοβάρα επικράτησε άνετα 3-0 της Τσεζένα.  Μεγάλος πρωταγωνιστής, ήταν ο Ριγκόνι, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ (28’, 68’, 86’) με τα δύο πρώτα να έρχονται από το σημείο του πέναλτι.

Τέλος, εντυπωσιακό παιχνίδι έγινε στο «Ρέντζο Μπαρμπέρα» όπου η Παλέρμο παραχώρησε ισοπαλία 4-4 στην Κιέβο. Ο Μίκολι, με δύο γρήγορα τέρματα (10’, 19’) έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους, ωστόσο μέχρι το ημίχρονο όλα είχαν έρθει στα ίσια με τα γκολ των Πελισιέ (27’) και Ουρίμπε (30’).

Στην επανάληψη, ακόμα δύο γκολ ήρθαν από τους φιλοξενούμε νους με τους Λουτσιάνο (46’) και Πελισιέ (72’). Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε από τους Μίκολι (74’) και Σιλβέστρε (89’).

AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες