Champions League η Μπράγκα μέσω… Πόρτο

Με δύο γκολ του Χουλκ στο 82ο και στο 89ο λεπτό, η Πόρτο κέρδισε τη Σπόρτινγκ με 2-0 στο σημαντικότερο παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

Στο 67ο λεπτό, ο Ογκούσι Ονιέγου άφησε τα «λιοντάρια» με δέκα παίκτες, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ύστερα από σκληρό μαρκάρισμα στον Χουλκ. Στο  81ο λεπτό… έφυγε και ο Άντερσον Πόλγκα με κόκκινη παραχωρώντας πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο διεθνής Βραζιλιάνος επιθετικός. Ακολούθησε το 2-0 στο 89ο λεπτό με εκπληκτικό σουτ του Χουλκ, ενώ ο Μαϊκόν αποβλήθηκε στις καθυστερήσεις. Θυμίζουμε πως οι «δράκοι» έχουν ήδη κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Από την πλευρά της, η Μπράγκα, η οποία κέρδισε με γκολ του Κουστόδιο 1-0 την Μπέιρα Μαρ, εξασφάλισε την τρίτη θέση της κατάταξης και την πρόκριση στο Champions League. Με 1-0 επικράτησε και η Μπενφίκα της Λεϊρία και «φίξαρε» τη δεύτερη θέση.

Στη «μάχη» της ουράς, η Φεϊρένσε υπέστη εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Γκιμαράες και υποχώρησε στην «καταδικαστική» 15η θέση. Άλλωστε η Ακαντέμικα ξέφυγε από την «καυτή» ζώνη κερδίζοντας με 1-0 την Σετουμπάλ.

Δείτε όλα τα αποτελέσματα, τη βαθμολογία και το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής του πορτογαλικού πρωταθλήματος.

ΑΕΚ: Αγάλματα των Νεστορίδη και Παπαϊωάννου θα τοποθετηθούν στην «OPAP Arena»
Συνελήφθη γνωστός μπασκετμπολίστας για ενδοοικογενειακή βία - Χτυπούσε και δάγκωνε τη σύντροφό του
AEK: Ξανά αποχή από τους παίκτες – Όλα ανοικτά για το ματς με τον ΠΑΟΚ
ΑΕΚ: Ο Θωμάς Μαύρος έκοψε την κορδέλα στα εγκαίνια του Μουσείου Ιστορίας στην «OPAP Arena»